CHP’li Girgin, “SMA hastası evlatlarımız can pazarında”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “SMA hastası Ayaz ve Alya Bebek ile daha hasta çocuklarımız için Sağlık Bakanlığı ne yapıyor?” diyerek, SMA hastalarının taleplerini sıraladı.

TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında SMA hastası çocuklar için Sağlık Bakanlığı’na bir çağrıda bulunmak istediğini belirten CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “Ayaz ve Alya Bebek ile daha nice SMA hastası çocuklarımız için Sağlık Bakanlığı acaba ne yapıyor” diye sordu. 
“SMA hastalığı ile mücadele ne yazık ki sadece ailelerin sırtına bırakılmış durumda” diyen Girgin, sosyal devletin böyle durumlar için var olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Anayasamızda sosyal devletin kaldırılmasının dahi teklif edilememesinin nedeni bu. Sosyal devlet, yoksulun, düşük gelirlinin yanında olur, çağdaş bir devletin sunması gereken her türlü imkânı sunar. SMA hastalarının anneleri ne diyor biliyor musunuz?
‘Evlatlarımızla biz bir can pazarındayız. Düşünün, tedavi var ama para yok’ Bu sözlerin karşılığı sosyal devlet SMA’lı çocuklarımızın tedavisini üstlenmelidir olmalı” dedi.

KAMPANYALAR ÇOK DEĞERLİ AMA ÇÖZÜM DEĞİL
Annelerin feryatlarının son derece haklı olduğunu da savunan Girgin şöyle devam etti:
“Kampanyalar çok değerli ama çözüm değil. İlaç zaten çok pahalı en son bu para, SMA hastası Tunahan için toplandı ama 4 doz ilacın parasıydı. 4 dozla bitecek bir şey değil. Peki 5’inci dozu bu aile nasıl alacak, 5’inci alınmayınca bu çocuk ne yapacak. Bu nedenle devletin bu hastalar için kalıcı çözümler bulması gerekiyor, kampanyalarla olacak şey değil. Ayaz Bebek, Alya Bebek ve daha nice SMA hastası çocuğumuz için Sağlık Bakanlığı’na bir çağrıda bulunmak istiyorum. SMA tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK tarafından karşılanmalı. Tedavide kullanılan medikal malzemelere erişim ücretsiz sağlanmalı”

SMA HASTA TEDAVİSİ SGK TARAFINDAN ÜCRETSİZ YAPILMALI
Muğla Milletvekili Girgin, SMA hastalarıyla ilgili taleplerini de şöyle sıraladı:
* SMA tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK tarafından karşılanmalı.
* Tedavide kullanılan medikal malzemelere erişim ücretsiz sağlanmalı.
* Bedeli 25 bin lirayı geçen öksürtme cihazı SGK kapsamına alınmalı.
* Evlilik ve doğum öncesi SMA taraması SGK kapsamında zorunlu hale getirilmeli.
* Yeni doğan taramasının etkin şekilde yapılması sağlanmalı
* İhtiyacı olanlara evde fizik tedavi hizmeti ücretsiz sağlanmalı.
* Sağlık Raporları ve reçete işlemleri kolaylaştırılmalı.
* İlaç tedavisi alanlara hastanelerde uygun ortam ve bölüm desteği sağlanmalı.
* Kriterleri karşılayamadığı için tedavisi yarım kalan hastaların tedavisine acilen devam edilmeli.

Bir cevap yazın