İYİ Partili Ergun, “Afet durumu ilan edilerek arıcılara destek verilmeli”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun cevaplamak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye olağanüstü ve şiddetli kuraklıktan en çok etkilenerek bal üretiminde yüzde 80’lere varan rekolte kaybı yaşayan arıcılara destek verilip verilmeyeceğini sordu. Ergun, “2020 afet yılı ilan edilmeli” dedi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, yazılı cevaplamak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye olağanüstü ve şiddetli kuraklıktan en çok etkilenen tarımsal kesimlerden birisi olan, bu sebeple bal üretiminde yüzde 70-80’lere varan rekolte kaybı yaşayan arıcıların ihtiyaç duyduğu desteklerin sağlanıp sağlanmayacağını sordu. Ergun, “2020 afet yılı ilan edilmeli” dedi.
İçinde bulunduğumuz 2020 yılı boyunca iklim değişikliğinin sebep olduğu aşırı sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle arıcılık sektörü ciddi şekilde zarar görerek bal üretiminde büyük bir rekolte kaybı yaşandığını belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun TBMM’de soru önergesi verdi.

ARICILARA DEVLET DESTEĞİ KAÇINILMAZ DURUMDA
Ekonomik kriz ve salgın koşullarından dolayı oldukça zor günler geçiren üreticilerin devlet desteğine olan ihtiyaçlarının çok daha fazla duruma ulaştığını belirten Prof. Ergun, “Bundan dolayı, arıcılıkla uğraşan üreticilerimiz için bu yılın ‘afet yılı’ ilan edilmesi, sektörün yaralarının sarılması için olağanüstü tedbirlerin alınması ve üreticimizin ihtiyaç duyduğu desteğin verilmesi zaruret haline gelmiştir” dedi.

İŞTE SORULAR
Prof. Dr. Metin Ergun’nun Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplamasını istediği sorular şunlar:
* Bakanlığınız tarafından, arıcılık sektörüne büyük zarar veren kuraklık sonrasında sektöre yönelik herhangi bir hasar tespit çalışması yapılmış mıdır?
* Eğer böyle bir çalışma yapıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?
* Bakanlığınız tarafından, önümüzdeki yıllarda Muğla’da iklim değişikliğinin arıcılık sektörüne yönelik olumsuz etkileri ile başa çıkabilmek için alınması gereken yapısal tedbirler konusunda bir çalışma yapılmış mıdır?
* Bakanlığınızın, arıcılıkla uğraşan üreticilerimizin kuraklık sonucu gördükleri zararı hafifletmek için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesine yönelik bir çalışması var mıdır?
* Bakanlığınız tarafından, üreticimizin kuraklık nedeniyle zarar etmesi ve buna bağlı olarak arılarını kış döneminde besleyemeyecek duruma gelmesinden dolayı, gelecek yılki üretimi koruyabilmek için arılarını beslenebilmesi için üreticiye yönelik bir destek verilmesi planlanmakta mıdır?

Bir cevap yazın