Muğla en çok kitap okuyan ikinci şehir

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İnternet üzerinden bu sene son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişlere göre hazırlanan okuma listesinde Ankara birinci, Muğla 2’nci, İstanbul 3’ncü ve İzmir 4’ncü sırada bulunuyor. En sevilen iki yazar ise Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski. Araştırmaya göre en az okuma oranı ise Şanlıurfa’ya ait. Sırasıyla Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş en az okuyan iller oldu.

Kitap tutkunlarının idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesine göre ilk sırayı 2.02 endeks oranı ile Ankara aldı. Muğla 1.85 ile 2’nci, 1,78 ile İstanbul 3’ncü ve İzmir ise 1,53 ile 4’ncü sırada bulunuyor. En sevilen iki yazar ise Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski. Araştırmaya göre en az okuma oranı ise Şanlıurfa’ya ait. Sırasıyla Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş en az okuyan iller oldu.
Bir şehre son 6 ayda tüm ülkede satılan kitap adedi, şehir ve Türkiye nüfusu üzerinden yapılan hesaplama ile gerçekleştirilen kitap okuma oranlarında Türkiye “Harika, Çok İyi, İyi, Fena Değil, Ha Gayret ve Sıra Sizde” kategorilerine ayrıldı. Harika bölümünde Ankara, Muğla, İstanbul ve İzmir yer aldı. Ayrıca illerde hangi yazarlar ve hangi tür kitaplar okuduğu da ortaya çıktı.

İLK 4 SIRA ÖZELLİKLERİ
İlk sıradaki Ankara’da en sevilen yazarlar Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Jose Saramago. En Sevilen Türler: Dünya Roman, Türkiye Roman, Dünya Klasik. Kitap endeksi 2.02. Muğla 1.85 kitap endeks puanı ile ülke genelinde 2. sırada yer alıyor. En Sevilen Yazarlar: Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Zülfü Livaneli En Sevilen Türler: Dünya Roman, Türkiye Roman, Roman/Öykü. 3. sırada 1,78 ile İstanbul bulunuyor. İstanbul’da Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ve Sabahattin Ali. 1,53 ile 4.sıradaki İzmir’de Stefan Zweig, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ve Gülseren Budayıcıoğlu okunuyor.

ESKİŞEHİR, TUNCELİ, ÇANAKKALE, KARABÜK, KOCAELİ VE KIRKLARELİ İLK 10’DA
Bu sene Ankara, Muğla, İstanbul ve İzmir’in ardından Eskişehir, Tunceli, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer aldı. Ege, Marmara, Akdeniz ve Anadolu Bölgelerinin batı kesimleri en çok kitap okuyan yerler. İç Anadolu’nun belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin önemli bir kısmının daha az kitap okuduğu belirlendi. Buralarda Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor.

EN ÇOK STEFAN ZWEİG, FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ OKUNUYOR
İlk 4 sırayı paylaşan çok okuyan illerin ilk iki sırasını Stefan Zweig ve Fyodor Mihayloviç Dostoyevski paylaşıyor. Bunların yanında en çok okunanlar arasında Jose Saramago, Zülfü Livaneli, Yuval Noah Harari, Sabahattin Ali, Yaşar Kemal, Gülseren Budayıcıoğlu ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor.

Bir cevap yazın