Karakılçık buğdayının kromozomları sayılacak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da karakılçık buğdayının kromozom sayıları belirlenerek Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilecek. Yatağan ilçesi Bahçeyaka Mahallesi’nde “Üreten Köylü Milletin Efendisi olacak” sloganı ile yola çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi Bahçeyaka Mahallesi’nde 50 dönümlük arazide “Akıllı Tarım Çiftliği” çalışmalarını sürdürüyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Yatağan ilçesi Bahçeyaka Mahallesi’nde ekilen karakılçık buğdayının kromozom sayıları belirlenerek Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilecek.
“Üreten Köylü Milletin Efendisi olacak” sloganı ile yola çıkılarak Bahçeyaka Mahallesi’nde 50 dönümlük arazide gerçekleştirilen “Akıllı Tarım Çiftliği” çalışmaları sürdürüyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Tarım Çiftliği’nde Muğla’ya ait yerel karakılçık buğdayı çeşitlerinin kromozom sayısı, kalitesi ve veriminin tespitini yapıp tescillenmesini gerçekleştirmek için çalışma başlattı. Bu nedenle proje kapsamında 8 farklı ilden (Muğla, Denizli, Samsun, Adana, Edirne, Artvin, Isparta, Antalya) gönüllülük esasına göre temin edilen 17 farklı karakılçık buğday çeşidinin de deneme parsellerine ekimleri gerçekleştirilmişti.

TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞMİŞ OLACAK
Anadolu’nun kadim buğdayı Karakılçık’ın kromozom sayıları ile ilgili bu güne kadar genetik anlamda kromozom sayısı ile ilgili kesinleşmiş bir veri bulunmadığını belirten belediye yetkilileri, ekilen buğdayların Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde laboratuvar çalışmaları yapılarak kromozom sayılarının tespit edilmesi, gerçek, en verimli ve kaliteli tohumun vatandaşlara ulaştırılabilmesinin hedeflendiğini açıkladı.
Analizler neticesinde Muğla iline ait yerel karakılçık çeşitlerinin diğer illerden gelen karakılçık buğday çeşitlerine nazaran bariz bir farklılık göstermesi durumunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi marifetiyle Muğla yerel karakılçık buğdayı için bakanlık tohum tesciline gidileceği de verilen bilgiler arasında.

TARIMA BÜYÜK DESTEK VERİYORUZ
 “Verimli topraklarımızın ve üreticimizin kıymetini biliyoruz ve bu nedenle de tarıma büyük destek veriyoruz” diyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Verimli toprakları ile üreten, üreticinin emeğinin karşılığını aldığı, tarımın milli ekonominin temeli olduğu bir Muğla ve ülke için çalışıyoruz. Anadolu’nun kadim buğdayı karakılçığı da Muğla’da üreterek verimlilik ve sağlık açısından üreticiye yeni bir kapı açılacak. Özellikle dünyada ve ülkemizde etkili olan corona virüsü salgınından sonra bir kez daha tarımın önemi ortaya çıktı. Verimli topraklarında üretmeyen dışa bağımlı toplumlar ithalat zinciri kırılınca paraları olsa da ürün bulamamaya, ithalat yapamamaya başladılar. Büyükşehir ailesi olarak kurulduğumuz günden bugüne tabiat ananın en cömert davrandığı illerden biri olan Muğla’mızda tarımsal üretime, üreticimize önem verdik” diye konuştu.

EKONOMİNİN TEMELİ TARIM
Ülke ekonomisinin temelinin tarım olduğunu da hatırlatan Gürün şunları söyledi:
“Üreten köylü milletin efendisidir dedik. Tarımda kalıplaşmış bilgilere değil bilimsel bilgi ve verilere önem verdik. Tarım laboratuvarları, yerel tohum merkezi, Akıllı Tarım Çiftliği ve daha birçok yenilikçi projeleri hayata geçirdik. Anadolu’nun kadim buğdayı karakılçık için de Akıllı Tarım Çiftliği’mizde dikim gerçekleştirerek öz buğdayımızı bulmak için üniversitemizle birlikte çalışma başlattık. Verimli topraklarımızın farklı ürün çeşitleri ile buluşması, üreticimizin de emeğinin karşılığını alması için tarıma desteğimiz sürecek.”

Bir cevap yazın