Muğla ve Aydın’da 9,8 milyon fidan üretildi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürlüğünce bu sene Muğla ve Aydın illerinde 250 değişik türde 9 milyon 800 bin adet fidan üretimi gerçekleştirildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlık Müdürlüğünce bu sene Muğla ve Aydın illerinde 5 ayrı fidanlık şefliğinde 250 değişik türde 9 milyon 800 bin adet fidan üretimi gerçekleştirildi. Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, bölgedeki fidanlıklarda orman teşkilatınca yürütülen ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra piyasanın ihtiyacını karşılayacak fidan ve süs bitkisi üretiminin de yapıldığını söyledi.
Muğla Fidanlık Müdürlüğünce bu yılın en çok üretimi yapılan türü kızılçam oldu. 7 milyon 500 bin adet kızılçam fidanı endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmak üzere yetiştirildi. 1 milyon 200 bin adet tıbbi aromatik bitkiler (lavanta, biberiye, adaçayı, kekik vb), fidan üretimi yapıldı. Bunların yanında 300 bin adet fıstıkçamı, 250 bin adet servi türleri, 500 bin adet yabani ve tarımsal meyveli türler (alıç, ahlat, mersin, keçi boynuzu, turunç, kapari, hünnap vb) fidanı üretildi. Ayrıca 50 bin adet aşılı fidan ve yöre ihtiyacını karşılayacak süs bitkileri üretimi yapıldı.

GELECEĞE NEFES OLACAK
Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, “Bölge müdürlüğümüze bağlı fidanlık müdürlüğümüz bu yıl geleceğe nefes olacak 9 milyon 800 bin adet fidan Muğla ve Aydın’daki fidanlıklarımızda yetiştirildi. Müdüründen şefine, memurundan işçisine emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Muğla Orman Fidanlık Müdürlüğünce geçtiğimiz yıl 5,6 milyon fidan üretimi yapılırken, 2021 yılı için ise 9,1 milyon adet fidan üretimi planlandı. Muğla Orman Fidanlık Müdürlüğü müdür ve müdür yardımcısı koordinesinde, 3 fidanlık şefi kontrolünde işçi ve memur toplam 30 personelle fidan üretimi çalışmalarını yürütüyor.

One thought on “Muğla ve Aydın’da 9,8 milyon fidan üretildi

  • MuДџla Orman BГ¶lge MГјdГјrГј Yasin Yaprak, “BГ¶lge MГјdГјrlГјДџГјmГјze baДџlД± FidanlД±k MГјdГјrlГјДџГјmГјz bu yД±l 10 milyona yakД±n fidan Гјretimi gerГ§ekleЕџtirdi. GeleceДџe nefes olacak 9 milyon 800 bin adet fidan MuДџla ve AydД±n’daki fidanlД±klarД±mД±zda yetiЕџtirildi. MГјdГјrГјnden Еџefine, memurundan iЕџГ§isine emeДџi geГ§en tГјm Г§alД±Еџma arkadaЕџlarД±ma teЕџekkГјr ediyorum.” dedi. MuДџla Orman FidanlД±k MГјdГјrlГјДџГјnce geГ§tiДџimiz yД±l 5,6 milyon fidan Гјretimi yapД±ldД±. 2021 yД±lД± iГ§in ise 9,1 milyon adet fidan Гјretimi planlandД±. MuДџla Orman FidanlД±k MГјdГјrlГјДџГј 1 mГјdГјr ve 1 mГјdГјr yardД±mcД±sД± koordinesinde, 3 fidanlД±k Еџefi kontrolГјnde iЕџГ§i memur toplam 30 personelle fidan Гјretimi Г§alД±ЕџmalarД±nД± yГјrГјtГјyor.

Bir cevap yazın