Muğla Müzesi genişletilecek

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Müzesindeki yenileme çalışmalarını inceleyen Vali Orhan Tavlı, müzenin büyütülmesi için Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Müze Müdürüne talimat verdi.

Muğla Müzesindeki gladyatör, doğa tarihi, arkeoloji ve kurtarma kazıları salonlarını gezerek, yenileme çalışmalarını inceleyen Vali Orhan Tavlı, müzenin büyütülmesi için Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü ve Müze Müdürüne talimat verdi.
Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran ile birlikte Muğla Müzesinde incelemelerde bulundu. Tavlı, Muğla Müzesindeki gladyatör, doğa tarihi, arkeoloji ve kurtarma kazıları salonlarını gezerek, sergilenecek olan yeni koleksiyon ve ünik eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Tavlı, önemli antik kentlere ait eserleri barındıran ve Muğla il merkezinde 1994 yılından beri ziyaretçi ağırlayan, 4 adet seksiyon ve açık avlusu ile hizmet veren Vali Orhan Tavlı çalışmaları inceledi.

9 MİLYON YIL ÖNCENİN FOSİLLERİ BULUNUYOR
Müze yetkililerince salgın sürecinde tadilat ve yenileme çalışmalarına başlayan Muğla Müzesinin seksiyonlarda sergilenen eserlerin yeni teşhir ve tanziminin yapıldığını, salonlar ve avlu düzenlemelerine başlandığını açıkladı. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi unvanına sahip olan müzenin doğa tarihi bölümünü de ziyaret eden Vali Orhan Tavlı, burada bulunan 9 milyon yıl öncesine ait olduğu anlaşılan fosiller hakkında da bilgi aldı. 2018 yılında ilk etabı tamamlanan ve 2021 yılında tekrar çalışmasına başlanacak olan önceki kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştu.

GEÇMİŞİ ZENGİN MUĞLA’DA MÜZENİN ÖNEMİ BÜYÜK
Vali Orhan Tavlı, Muğla gibi tarihsel geçmişi zengin olan bir kentte müzenin önemli olduğunu belirtti. Vali Tavlı, Muğla Müzesi ve çevresindeki binaların tarihi ve kültürel özellikleri nedeniyle bu alanın çevresiyle birlikte daha geniş perspektifte ele alınarak Muğla Müzesinin büyütülmesi gerektiğini ifade etti. Vali, bu konuda ilgili diğer kurumlarla görüşerek çalışma yapılması için Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürüne ve Müze Müdürüne talimat vererek, müzede yapılmış olan modern müzecilik yöntemlerine yönelik çalışmaların daha ilgi çekici olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın