Datçalı domates üreticisi perişan

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye çapında önemli bir yere sahip olan yaz ve güz domatesi olarak yılda iki mahsulün alındığı Muğla’nın Datça ilçesi domatesi üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. İklim şartları, corona salgını ve domates güvesi gibi sıkıntıların üst üste gelmesiyle önceki yıllarda 5 bin dönümlük ekimden bu sene 950 dönüme kadar düşülmesine rağmen bunun yarısı da tarlada kaldı.

Türkiye çapında önemli bir yere sahip olan yaz ve güz domatesi olarak yılda iki mahsulün alındığı Muğla’nın Datça ilçesi domatesi üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. 4 yıldır iklim şartları, domates güvesi ve son olarak da corona salgını sıkıntıların üst üste gelmesiyle sıkıntı giderek büyüdü. Önceki yıllarda ilçe genelinde gerçekleşen 5 bin dönümlük ekimden bu sene 950 dönüme kadar düşülmesine rağmen hasadın yarısı da tarlada kaldı.
Datça’nın ılıman ikliminde özellikle Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimlerinde yetiştirilen güz domatesinde, üretim bu yıl yarı yarıya azaldı. Bölgenin önemli üreticilerinden Aşkın Aydın Datça’da son 4 yılda domates üretiminin beşte birinin ancak elde edildiğini açıkladı.

LOKOMOTİF KARA TRENE DÖNDÜ
Domates üretiminde Datça’nın en verimli topraklarına sahip Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimlerindeki ekimlerin 3,5 – 4 bin dönümden 900 dönümde ekime düştüğünü belirten Aşkın Aydın, sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “2016’ya kadar bölgede 5 bin dönümde domates üretiliyordu. 2016 ve sonrasında 3 bin dönüme kadar düştü. Sonraki yıllarda düşüş çok hızlandı. İki yıl öncesinin arazilerinin ancak beşte biri ekildi. Artık masraflar çok ağır ve belimizi büktü. Bakın şu anda Datça genelinde 950 dönüm olan domates sadece Kızlan bölgesinde eskiden 3 bin dönüm gibi ekiliyordu. Datça’nın domates üretim merkezinin lokomotifi olan Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimleri artık kara trene dönüştü. Bu üç bölgedeki ekim toplamda 900 dönüm. 50 dönüm de diğer yerlerde ekiliyor” dedi.

ÜRETİM HER YIL DÜŞÜYOR
Özellikle değişen iklim koşullarının üretimi son derece etkilediğini de sözlerine ekleyen Aydın şöyle konuştu:
“Datça’nın havası ve iklimi güz domatesi için ideal. Yarımadanın bir tarafı Akdeniz, diğer tarafı ise Ege Denizi ile çevrili. Güzel bir toprak var. Bu nedenle yetişen domates çok lezzetli oluyor. Hava koşullarına göre, ocak ayına kadar tarladan hasat yapıyoruz. Datça domatesi ülkemiz çapında çok ünlü. Eskiden çok güzel para kazanıyorduk. Fakat şu anda sürekli değişen iklim şartları bizi sıkıntıya soktu. Denizden gelen rüzgarın azalması domatesin kızarmasını geciktiriyor. Peşinden bastıran yağmur ise bu kez domatesi olgunlaşmadan çürümesine neden oluyor. Şu anda benim tarlamın yarısına yakını perişan durumda. Her sene azalan üretim böyle giderse artık yapılmaz hale gelir.”

Bir cevap yazın