Patili dostlara 104 besleme noktası

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris Belediyesi 360 köpeğin bulunduğu geçici hayvan bakımevinde yıl boyunca 2 bin 570 kedi ve köpek kısırlaştırılırken, 3 bin 407 kedi ve köpeğin tedavisi gerçekleştirildi. Sokak dostları için de ilçenin çeşitli yerlerine 104 tane 7/24 besleme noktası yapıldı.

Muğla’nın Marmaris Belediyesi 360 köpeğin bulunduğu geçici hayvan bakımevinde sokak dostlarını unutmuyor. 2 bin 570 kedi ve köpeğin kısırlaştırıldığı barınakta 3 bin 407 kedi ve köpeğin tedavisi gerçekleştirildi. Ayrıca 250 patili dostlarımız sahiplendirildi. Sokak dostları için de ilçenin çeşitli yerlerine 104 tane 7/24 besleme noktası yapıldı.
Geçen yıl nisan ayında yenilenen geçici hayvan bakımevi, patili dostlarımız için sıcak bir yuva olmaya devam ediyor. Şu anda 360 köpeğin barındığı bakımevinde, yıl boyunca 285 köpek kaydı yapılırken, 250 köpek de sahiplendirildi. Ayrıca 2 bin 570 kedi ve köpeğin kısırlaştırma işleminin yanı sıra 3 bin 407 kedi ile köpeğin muayene ve tedavisi sağlandı. Kulübelerde otomatik besleme ve sulama sisteminin tamamlanmasıyla patili dostlarımızın 7/24 mamaya ulaşması imkanı tesis edildi.

BESLEME ODAK SAYISI 104
Bu sene başında 80 olan kedi besleme odak sayısı, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 104’e çıkartıldı. Besleme noktası belirlenirken özenli davrandıklarını söyleyen Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “Hem çevre sakinlerinin hem de beslenen hayvanların birbirine minimum rahatsızlık vereceğini düşündüğümüz noktalar tercih edilerek itinayla montaj yapıldı. Periyodik aralıklarla da mama takviyesi yapılıyor” açıklaması yapıldı. Hem bakımevi hem de besleme noktalarında kullanmak için bir yıl içinde 84 ton köpek, 18 ton da kedi maması alımı yapıldığını belirten yetkililer, aylık bir ton civarı kedi maması ve 7 ton köpek maması kullanıldığını ifade etti. 2021 yılı için de 102 ton köpek, 24 ton da kedi maması temini için ihale yapıldı.

KALDIRIMLARA MAMA BIRAKILMASIN
Vatandaşlardan besleme noktaları dışında başka yerlere mama bırakmamalarını talep eden müdürlük yetkilileri, “Bu durum hem çevre kirliliğine hem de yabani hayvanların şehre inmelerine neden oluyor. Bu konuda daha duyarlı davranmaları hepimiz için çok önemli.
Gerekli gördükleri yerleri bize bildirirlerse yapacağımız değerlendirmeye göre bizler besleme odak noktası montajı yaparız. Ayrıca kısırlaştırıldıklarına dair işareti bulunmayan sokak hayvanlarının 05529180702 numaralı telefona ihbar edebilirler” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın