Ülkemizde 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırıldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamayla ülke genelinde bu sene sonu itibariyle 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamlanacağı açıklandı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın, Denizli ve Muğla’da 19 bin 861 hektar alanda toplulaştırma yapıldı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamayla ülke genelinde bu sene sonu itibariyle 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamlanacağı açıklandı. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Aydın, Denizli ve Muğla’da 19 bin 861 hektar alanda toplulaştırma yapıldı” dedi.
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen toplulaştırma çalışmaları hakkında yazılı açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunuyor. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında ise 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise Ekim ayı sonu itibari ile 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibari ile de 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanacak. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibari ile 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam ediyor” dedi.

SULAMA YATIRIM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLANACAK
Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapılarak yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlandığını belirten Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:
“Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalıyor. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.”

MUĞLA’DA 4 BİN 415 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI
Genel Müdür Yıldız, “Muğla’da bu sene bir projede toplam 10 bin 615 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 4 bin 415 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildi. Devam eden çalışmalarla 6 bin 700 hektar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor” dedi.

AYDIN’DA 8 BİN 946 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI
Genel Müdür Yıldız, Aydın’da bu sene 2 projede toplam 21 bin 900 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 8 bin 946 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldız, “Devam eden çalışmalarla 6 bin 556 hektar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ’DE 6 BİN 500 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI
Yıldız, “Denizli’de 3 adet projede toplam 41 bin 963 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 6 bin 500 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlandı.
Ayrıca Aydın, Denizli ve Muğla illerimizde 1 Ocak’tan bu güne kadar 6 proje dâhilinde 19 bin 861 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlandı. Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 25 bin 107 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışması tamamlandı” diye konuştu.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NEDİR?
Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin bir araya getirilerek daha düzenli parseller halinde tarla içi geliştirme hizmetleri ile birlikte modern tarım işletmeciliği esaslarına ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemi.

Bir cevap yazın