Muğla ulaşımda HES kodu uygulaması başladı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla il genelinde toplu taşıma araçlarında bugünden itibaren HES kodu uygulaması başladı. HES kodlarını ulaşım kartlarına tanıtmayanlar topu taşıma araçlarından faydalanamayacak.

Corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında Muğla’da toplu taşımada 8 Aralık tarihinden itibaren HES kodu uygulamasına başlandı. Yeni tip corona virüsü (COVID-19) salgını nedeniyle vaka ve can kaybı sayısındaki artış, yeni önlemleri de zorunlu kılıyor. Son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan toplu taşımalarda HES kodu uygulaması Muğla’da uygulanmaya başlandı.
Toplu taşıma kullanan yurttaşların Muğla Kartlarını “hes.mugla.bel.tr” sayfasından ilgili alanları eksiksiz doldurarak kişisel seyahat kartları, bayilerden alınan tam seyahat kartları, 2 dolumlu seyahat kartları ile temassız banka ve kredi kartlarına HES kodlarını tanımlayabilecek.

HES KODUNU TANIMLAMA
Muğla’da toplu taşıma kullanan ve kullanım kartlarına HES kodunu tanıtmayan yurttaşların öncelikle Muğla Büyükşehir Belediyesi https://hes.mugla.bel.tr" web adresine girilerek, sayfadaki üç seçeneğin doldurulması gerekiyor. HES kodu olanlar ilk kısma HES kodunun girilmesi, henüz HES kodu edinmemiş ise öncelikle e-Devlet veya Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodunun oluşturulması gerekiyor. İkinci kısımda T.C. kimlik veya pasaport numarası yazılmalı. Üçüncü kısımda ise toplu taşıma araçlarında kullandığı ödeme yöntemine göre ulaşım kartınızın arka yüzünde bulunan bayiden alınan tam ve kişiselleştirilmiş ulaşım kartı numarasını veya 2 dolumluk kart numarasının girilmesi, ayrıca ödemelerin temassız banka ve kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşların ise kredi kartı numarası girilerek işlem tamamlanmış olacak.

Bir cevap yazın