Muğla’da 3 milyon TL “Gaz” oldu uçtu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca ilçesinde özel ve devlet hastanelerine medikal gaz satan Adem Ali Arkalı, devlet hastanelerine gaz alımları, kullanım ve ihale yöntemlerinde usulsüzlükler olduğunu iddia etti. İhalenin iptalini isteyen Arkalı, “İhale şekli ve şartları baştan sona yasa dışı. Ortaca ve Dalaman Devlet Hastanelerinde ciddi usulsüzlükler yaşanıyor. Muğla genelinde devletin 3 milyon lirası boşa harcandı” dedi. Arkalı, tehdit edildiğini de ileri sürdü.   

Muğla’nın Ortaca ilçesinde 15 yıldan bu yana özel ve devlet hastanelerine medikal gaz satan Adem Ali Arkalı, Muğla’daki devlet hastanelerine gaz alım, kullanım ve ihale yöntemlerinde usulsüzlükler olduğunu iddia etti. Ekim ayı başındaki ihaleyi istenilen firmanın kazanması için bir tek isminin yazılmadığı şartnamenin yasalara aykırı olduğunu belirten Arkalı, “Ortaca ve Dalaman Devlet Hastanelerinde ciddi usulsüzlükler yaşandığını ortaya çıkardığım için böyle davranıyorlar. Muğla genelinde devletin 3 milyon lirası boşa harcandı” dedi. Arkalı konuyu sosyal medyaya taşıdığı için tehdit edildiğini de ileri sürdü. 
1980’li yıllardan bu yana babasıyla bu mesleği yaptığını, fakat son 15 yıldır mesleği tek başına yürüttüğünü belirten Adem Ali Arkalı, sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamalarda Muğla’daki devlet hastanelerine medikal gaz alımlarında usulsüzlüklerin nasıl yaşandığını, Ortaca ve Dalaman hastanelerindeki sıkıntıları tek tek dile getirdi.

ORTACA DEVLET HASTANESİNİ UYARINCA SIKINTILAR BAŞLADI
Muğla’da 2’ncı kısım olarak tabir edilen ve Sakar Geçidi’nin altındaki Datça, Marmaris, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye ilçelerine medikal gaz verdiğini belirten Arkalı, “Ortaca Devlet Hastanesi’nin yıllık kapasitesinin üzerinde gaz alımı yaptığı, kullanılmayan gazı havaya nasıl saldıklarını görüntülerle kayıt yapıp hastane yönetimine gösterdim. Hastanenin geçen yıla kadar ortalama yıllık gaz tüketimi en fazla 10 bin metreküp, diyelim ki 15 bin olsun. Bu gazın tutarı ortalama şu andaki piyasa rakamlarına göre bu da yıllık 60-70 bin lira arasında. Bu miktarı almak yerine fazla gaz alıp, kullanmadıklarını havaya saldılar. Bunları söyleyince sıkıntı başladı” dedi.

DAHA PAHALI OLAN SIVI GAZA GEÇMEK İSTEDİLER
Ayrıca yeni taşındıkları hastanede ikinci bir yanlış daha yaptıklarını da sözlerine ekleyen Arkalı şunları söyledi:
“Bunlar yeni hastaneye geçtikleri zaman hastanede personel sıkıntısı var ve daha başka bahaneler uydurarak sıvı olarak oksijen gazı almak istediler. Biz kendilerine sıvı alacak bir potansiyeliniz yok dedik. Büyük olan Fethiye Devlet, Muğla Tıp Fakültesi ve Milas hastaneleri avantaj sağlamak için sıvı gaz için tesis kurdular. Ortaca küçük hastane ve hastane yönetiminin burada çok ciddi maddi kayba uğrayacağını anlattık. Kabul etmediler. Ses seda çıkmayınca aynı konuyu CİMER’e de yazdım.”

KİMSENİN KULLANMADIĞI MAKİNE DALAMAN HASTANESİ’NE KURULDU
Ülke genelinde sadece ulaşım zorluğu çekilen dağlık bölgelerde kullanılan oksijen üretim makinesinin Dalaman’a kurularak hastanenin büyük zarara uğratıldığını da ileri süren Arkalı, “Dalaman’ın yıllık aldığı gaz 50 – 60 bin TL. Buraya konulan cihaz 600 bin liranın üzerinde. Hiçbir sağlık kurumunda kullanılmayan bu cihaz neden Dalaman’da kullanılıyor ve kim getirdi? Cihazın bedeli hastanenin 10 yılda tüketeceği gaz bedeli karşılığı. Ayrıca cihazı kuran firmayla yıllık bakımlarının da 30-40 bin lira karşılığında yapılması için anlaşma sağlanmış. Gazı satın alsalar ödeyecekleri ortalama 55 bin TL ama bakım parası 30 bin TL. Makine elektrikle çalışıyor. Bu masrafı da eklerseniz artık gerisini siz düşünün” dedi.

KONU İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE İLETİLDİ
İki konuyu da CİMER’in ardından Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletmesiyle kendisine karşı davranışların değiştiğini ileri süren Ali Arkalı, “İl Sağlık Muğla’da gaz ihalesine hep 2 kısım olarak çıkardı. 1’nci kısım Muğla, Bodrum, Milas, Yatağan Hastaneleri ile Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SKÜEAH). 2’nci kısım ise Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris ve Ortaca Devlet Hastaneleri. Yasa gereği tünellerden geçemiyoruz. Türkiye genelinde gazın teslimi 24 saatin altına düşmez. İstanbul’da yeni ihaleye 48 saat olarak çıkıldı. Muğla’da bu süre 12 saatten 6 saate indirildi ve 2 ayrı kısım birleştirilerek tek kısım haline dönüştürüldü” diye konuştu.

BU ŞARTNAMEYE GÖRE EN AZ 10 NAKİL ARACI GEREKİYOR
Şimdiye kadar, Datça’ya ayda bir, bölgenin en fazla gaz kullanılan Marmaris Devlet Hastanesi’ne 10 günde bir, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz hastanelerine de ayda 2 sefer gaz verdiklerini açıklayan Arkalı, “Bu saat düşürülmesi yasal değil. Diyelim ki 4 hastaneden aynı anda gaz istendi. 4’üne birden 6 saatte gazı yetiştirmek mümkün değil. O kadar aracımız yok ki. Tek kısma düşürülmesinin nedenini ise ‘Kısımlar arasında fiyat farkı var, tek fiyata düşüreceğiz’ diye açıkladılar. O zaman yine ihale 2 kısımda olsun ama tek rakam uygulansın dediysek de kabul etmeyip şartnameyi yayınladılar” dedi.

İHALE ADRESE TESLİM OLDU
İhale şartnamesini 3 firmanın aldığını fakat tek firmanın katılarak ihaleyi kazandığını da sözlerine Arkalı şöyle sürdürdü:
“Şartnameye ihaleyi alacak firmanın neredeyse adını yazmadıkları kalmış. Bütün oklar o firmayı gösteriyor. İhaleye gazda metreküp, sıvılarda da kilogram olarak çıkılır. Bu sene 318 bin metreküp oksijen gazı istendi. Bu rakam ciddi bir tedarik ve lojistik destek gerektiriyor. Bunun kısımlara ayrılması gerekir. Sıvı oksijen ihalesine 1 milyon 800 kilogram olarak çıkıldı. Bunların ihaleye istedikleri firma girsin diye yapıldığı ortada. Yeni bir madde olarak düşük rakamlar içeren 16 tüp zorunluluğu konuldu. Örneğin ihaleyi İzmir’den kazanacak olan bir firma bir hastanenin istediği 200 TL tutarındaki tek tüp için masrafı daha fazla olacağından Muğla’ya gelmez. Böylece Muğla’ya uzak firmalar da bertaraf edildi. İhale bedeli 7 milyon 323 bin 333,57 TL. Bu rakamla ihaleyi ancak işaret ettikleri firma kazanabilirdi.”

AKP İL BAŞKANI KADEM METE’YE DE ANLATTIM
AKP İl Başkanı Kadem Mete’ye ulaşarak durumu anlattığını, Mete’nin konuyla ilgilenerek, İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Özden İşler’e yönlendirdiğini, söyleyen Adem Ali Arkalı, “Özden Bey’e elimdeki belgelerle her şeyi anlattım. Hatta gaz veren büyük firmanın Muğla Tıp Fakültesi Mal Kabul yetkililerini özel cipiyle aldırdığını, yemeklere götürdüğünü vs. diyaloglarını da anlattım. Satın Alma Müdürü Ercan Zeybek’i çağırarak yeniden konulan bu iki madde için zeyilnamenin hemen düzenlenmesini söyledi. Bana da zeyilname yazılmadan ihaleye çıkılsa bile ihaleyi iptal edeceğini söyleyip bizi gönderdi” ifadelerini kullandı.

ÖZDEN İŞLER GÖREVDEN ALINDI, TEHDİTLER ALDIM
Zeyilname gelmediği gibi ihaleye birkaç gün kala Özden İşler’in görevden alınarak yerine Hüseyin Kavasoğlu’nun atandığını ifade eden Adalı şöyle devam etti:
“Hüseyin Kavasoğlu ile konuşmam bir şeyi değiştirmedi. Ben de durumu sosyal medyaya taşıyınca almadığım tehdit kalmadı. Bana herkes sus diyor. Arkadaşlarım sus çoluğun çocuğun var diyor. Anlattıklarımı herkese, savcı, müfettiş herkese anlatmaya hazırım.”  

GARANTİ VERİP ALMADIKLARI GAZIN VERGİSİNİ BİZE ÖDETİYORLAR
Muğla’daki uygulamadaki bir başka yanlışlığı da Arkalı şu ifadelerle anlattı:
“Hastane yıllık gaz miktarını belirterek ihaleye çıkar. Biz firmalar bu miktarın ücreti üzerinden devlete karar damga pulu, teminat harcı yatırıyoruz. Örneğin bu yıl Dalaman Devlet Hastanesi 60 bin metreküp oksijen gazı ihalesine çıktı ama yılsonuna kadar 12 bin 880 metreküpünü aldı. Aradaki 47 bin 120 metreküp gazdan elde edeceğimiz kazanç gidiyor, hem de devlet yüksek rakam üzerinden aldığı harçların farkını geri ödeme yapmıyor. Sırf iş yapabilmek için buna da sustuk.”

KADEM METE, “KONU DERİNLEMESİNE ARAŞTIRILMALI”
Gelişmelerle ilgili olarak AKP Muğla İl Başkanı Kadem Mete, “Adem Bey’i dinledikten sonra yanlışlığın giderilmesi için ben görevli müdür beye yönlendirdim. Anlattıklarının doğruluğu üzerine durumun düzeltileceği yönünde bana da bilgiler aktarıldı. Fakat ihale öncesinde Özden İşler Bey’in görevden alınmasıyla konu buraya kadar taşındı. Ben de ciddi bir araştırma yapılması için arkadaşlarımla görüştüm. Ortada bir düzensizlik varsa mutlaka bunun giderilmesi gerekir” diye konuştu.

One thought on “Muğla’da 3 milyon TL “Gaz” oldu uçtu

  • Bu devlet hepimizin. Devleti açıkça zarara ugratanlar dan korkmayarak YÜREKLİ şekilde bu usulsüzlüğü yayımladığıniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın