Başkan Gürün, “Akyaka’da onaylanan plan içinde gizli planlar var”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula ilçesi Sakin Kent’i Akyaka Mahallesinde halk ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin istemediği yönde onaylanan Akyaka Revizyon İmar Planı’na tepkiler sürüyor. Plana askı sürecinde verilen itiraz dilekçelerinin devamında Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli dava açtı. SÖZCÜ ve sariipekhaber.com’a özel açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Akyaka’da onaylanan plan içinde gizli planlar var” dedi.

Muğla’nın Ula ilçesinde Sakin Kent olarak ünlenen Akyaka Mahallesinde halk ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin istemediği yönde onaylanan Akyaka Revizyon İmar Planı’na tepkiler sürüyor. Plana askı süreci içinde binlerce dilekçe vererek yapılan itirazların devamında Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli dava açtı. SÖZCÜ ve sariipekhaber.com’a özel açıklamaya yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Akyaka’da onaylanan plan içinde gizli planlar var” dedi.

15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Planı Revizyonunun onaylanmasına tepkiler giderek büyüyor. Askı sürecinde gerek belediye ve gerekse MUÇEP ve çevrecilerin itiraz dilekçeleri dikkate alınmayarak tasarı onaylanınca ortalık karıştı. MUÇEP Gökova Meclisi, Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli dava açtı. CHP’li milletvekilleri birbiri ardına açıklamalar yaparak plana karşı olduklarını dile getirdi.

BAŞKAN GÜRÜN’DEN ÖZEL AÇIKLAMA YAPTI
SÖZCÜ ve sariipekhaber.com’a konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Mevcut planın zamanla kentin değişen gelişen dinamiklerini karşılayamaması ve mülkiyet sorunları sonucunda Akyaka’mızda planların revize edilmesi evet bir gereklilikti. Ancak, ülkemizin en nadide güzelliklerinden biri olan sakin şehir Akyaka’mızda 154 hektar alanın imar planı revizyonu içerisinde asıl yapılmak istenenler sanki Özel Proje Alanı altına gizlenmiş gibi duruyor” diyen Gürün, şöyle devam etti:
“Koruma amaçlı imar planı revizyonu ve bu şekilde kabul edildiği takdirde Akyaka’da yaşayan birçok aile de mağdur duruma düşürülecek. Bunlara hukuk çerçevesinde izin vermeyeceğiz. Bakanlığın hazırlatarak onayladığı plan bu haliyle Akyaka’yı bırakın korumayı, denize sıfır bir şekilde özel proje alanları ile betonlaştıracak gibi gözüküyor. Yat limanı ve diğer imar planı revizyonu ile Akyaka’nın sakinliği gidecek yerine ne yazık ki ekolojik ve doğal yapısını bozacak yapılar ve kalabalıklar gelecek.”

KARARLAR MUĞLA’YI KORUMA DEĞİL, RANT AMAÇLI
Gökova Körfezi’nde yapılmak istenen değişikliklere karşı davalar açarak mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Gürün, “Bakanlık bizlerden bazı konularda görüş istese de Muğla’mızı koruyan değil ranta açan kararlar alıyor. Akyaka, Sakin Kent ve Nail Çakırhan Evleri ile özgün mimari dokusuyla öne çıkan, özel çevre koruma bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle doğal- ekolojik yapısı korunması gereken özellikli kentsel alanlarımızdan birisi. Yeni planlama ile özel proje alanları, yat limanı, 154 hektar alanın yeniden planlanması gibi ucu açık ama kesin hükümleri kapsamayan bir durum yaratılmış. Yat limanı denilerek hangi büyüklükte bir limanın düşünüldüğü, bu yatların bağlanacağı alanın bir doğa harikası olan Kadın Azmağı’na vereceği zararın hesaba katılmamış. Ayrıca harita üzerinde Özel Proje Alanı 1-2 olarak belirtilen ve ilerleyen süreçte nereye evrileceği öngörülemeyecek kadar belirsiz. Yani, belirsiz, güvensiz, kıyı kanuna aykırı düzenlemelerin olduğu, yerel yönetimlerin elini kolunu bağlayan, alt ve üst yapılarını bizim yaptığımız, yapacağımız alanlar için neyin düşünüldüğünü bilmediğimiz bir koruma planı” diye konuştu.

İSTEDİKLERİ GÖRÜŞÜMÜZE İTİBAR ETMEDİLER
Bakanlığın planı yaparken belediyeden de görüş istediğini de sözlerine ekleyen Dr. Gürün, “Bize görüş soruldu, ancak görüş sorulurken yapılacak planlar, değişiklikler bize gönderilmedi. Sadece ‘Şu kadar alanda koruma amaçlı plan yapılacaktır’ gibi bir yazıyla görüş istendi. Büyükşehir olarak belirtilen alan için görüşlerimizi bakanlığa ilettik. Ancak onaylanan revizyon planı bizim gönderdiğimiz çalışmalarla hiçbir şekilde örtüşmediğinden gerekli itirazlarımızı süresi içerisinde bakanlığa yaptık” dedi.

ÖZEL PROJE ALANI ALTINA GİZLENMİŞ PLANLAR VAR
Neden böyle bir imar planı revizyonuna ihtiyaç duyulduğunun da altını çizen Osman Gürün şunları söyledi:
“Mevcut planın zamanla kentin değişen gelişen dinamiklerini karşılayamaması ve mülkiyet sorunları sonucunda Akyaka’mızda planların revize edilmesi evet bir gereklilikti. Ancak, ülkemizin en nadide güzelliklerinden biri olan sakin şehir Akyaka’mızda imar planı revizyonu içerisinde asıl yapılmak istenenler sanki Özel Proje Alanı altına gizlenmiş gibi duruyor. Koruma amaçlı imar planı revizyonu ve bu şekilde kabul edildiği takdirde Akyaka’da yaşayan birçok aile de mağdur duruma düşürülecek. Bunlara hukuk çerçevesinde izin vermeyeceğiz. Askıda itiraz ettiğimiz bu koruma amaçlı imar planına olduğu şekilde kabul edilmesi halinde hukuk çerçevesinde itirazlarımızı, mücadelemizi devam ettireceğiz.”

MUÇEP DAVA AÇTI
Konuyla ilgili olarak MUÇEP Gökova Meclisi, önceki gün Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli dava açtı. Gökova Meclisi adına Edip Kavuzlu, “Bu plana herkes tepkili.  Zira bu plan doğanın korunmasına dair en küçük bir iz taşımıyor. Aksine, deniz ve azmak kıyı ekosistemleri yat limanı, otel, alışveriş merkezleri ile doldurularak uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken doğal yaşam alanları betonlaştırılmak isteniyor. Çocuk oyun alanları, meydanlar, parklar, sosyal ve kültürel donatı alanları daraltılarak ticari alanlara dönüştürülüyor, boş olan her yere otopark planlanıyor. Beş kat arttırılması planlanan otel alanları, buna bağlı olarak katlanarak artacak trafik yoğunluğu ile Akyaka’nın yaz aylarında yaşadığı trafik kabusunu iyice çözümsüz hale gelecek. Bölgenin depremselliğini, hassas ekolojik yapısını dikkate almadan, ÇED süreci işletilmeden ve birçok mevzuata aykırı olarak hazırlanan bu plana karşıyız. Bu anlamda Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli ilk davamızı açtık.  Önümüzdeki günlerde  bu davaya çok sayıda yurttaş ve kuruluşun da müdahil olmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın