CHP’li Alban, “Hem sağlığımızı hem de turizmi kaybettik”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ülkeye kazandırdığı turizm gelirleri bakımından en önemli iller arasında bulunan Muğla’ya gelen turist sayısının yüzde 80 azaldığını söyledi. Alban “Bu şok düşüşte daha düne kadar açıklanmayan gerçek vaka sayısı büyük etken oldu. Dolayısıyla Sağlık Bakanının yanlış tutumu yüzünden hem sağlığımızı hem de turizmi kaybettik. Muğla’ya gelecek turist Yunan adalarına kaydı” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ülkeye kazandırdığı turizm gelirleri bakımından en önemli iller arasında bulunan Muğla’ya gelen turist sayısında yüzde 80 azalma yaşandığını söyledi. Alban “Bu şok düşüşte daha düne kadar açıklanmayan gerçek vaka sayısı büyük etken oldu. Dolayısıyla Sağlık Bakanının yanlış tutumu yüzünden hem sağlığımızı hem de turizmi kaybettik. Ziyaretçi sayısı 693 bin kişi de sınırlı kalırken, Muğla, yabancı turist sayısında 2,2 milyon dolayında kayba uğradı. Muğla’ya gelecek turist yunan adalarına kaydı” dedi.

VAKA SAYILARI BÜTÜN YAZ AÇIKLANSAYDI SORUN BÜYÜMEZDİ
Sağlık Bakanlığının Mart ayından bu yana açıkladığı vaka sayısını 29 Temmuz itibari ile bildirmeyip, vaka sayısı yerine hasta sayısını açıklamaya başladığını söyleyen Alban, “Bunu turizm için yaptıklarını söylemelerine rağmen, bu durumun turizme hiçbir katkısının olmadığını görüyoruz. Seçim bölgem olan Muğla’ya bu yılın ilk 11 ayında gelen turist sayısında yüzde 80 azalma yaşandı. Yurtdışından gelen ziyaretçi sayısı 693 bin kişi de sınırlı kaldı. Muğla, yabancı turist sayısında 2,2 milyon dolayından kayba uğradı. İngiltere ve Almanya hava yolunu kapatınca Fethiye ve Marmaris’e gelecekler Yunan adalarına kaydı. Turist sayısı artınca Yunanistan daha önce kapattığı Midilli, Tinos, Serifos, Santorini ve Zakintos adalarını bile turizme açtı. Turizmi kurtarmak için vaka sayısını vermemekle tüm ülkelerin güvenini kaybettik” dedi.

İNGİLTERE VE ALMANYA SEYAHAT KORİDORUNU KAPATTI
Vaka sayılarını açıklamayan Sağlık Bakanlığı’na bu kararın turizme bir katkısının olmayacağını, aksine ters tepki yaratıp, güven kaybı yaşatacağını sürekli söylediklerini de hatırlatan Mürsel Alban şöyle konuştu:
“Ekim ayının hemen başında önce İngiltere, ‘Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor’ gerekçesiyle Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkararak karantina uygulanacak ülkeler arasına ekledi. Özellikle İngiliz turistlerin tercih ettiği Marmaris ve Fethiye bölgesi bu karardan çok büyük oranda olumsuz şekilde etkilendi.
Daha sonra aynı gerekçeyle Almanya, Türkiye’yi seyahat koridorundan çıkardı ve turizm tam anlamıyla çökmüş oldu. İngiltere’de yapılan araştırmalarda Eylül ayında İngiltere’deki toplam tatil talebinin yüzde 30’u Türkiye’ye olmuştu. Bu yılın Ocak- Ağustos döneminde Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısı da 465 bine ulaşmıştı. Bu alanda liderlik 789 bin 602 turist ile Almanya’da bulunuyordu. Geldiğimiz noktada Muğla 2020 yılı 11 aylık dönemde yüzde 80 daha az ziyaretçi ağırladı.
Muğla’ya 2019’da gelen yabancı turist sayısı 2018’e göre yüzde 17 artışla 3 milyon 240 bin 840’a ulaşmıştı. Muğla’yı 2019 yılında 1 milyon 128 bin 416 kişiyle en çok İngilizler ziyaret etmişti.”

Bir cevap yazın