CHP’li Alban, “Hiçbir bakan üstlenmeyince Erdoğan’ın uçakları sahipsiz kaldı”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, son olarak Kıbrıs’a yapılan ziyaretle ilgili gündeme gelen Cumhurbaşkanı’na ait uçakların sorumluluğunu kimse üstlenmediğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’na ait uçak sayısını sorduğumda bakanlar topu diğer bakanlara atıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘Konunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı’ dediği muhatap bakanlık ise ‘Bizim bilgimiz yok’ derken şimdi de muhatap Tarım ve Orman Bakanlığı’ denildi” dedi. Bir yıl yatan uçaklara 13 Milyon Dolar bakım parası ödenmiş.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban TBMM’sinde yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanlığına ait kaç uçak olduğu sorusunu yineledi. Alban, son olarak Kıbrıs’a yapılan ziyaretle ilgili gündeme gelen Cumhurbaşkanı’na ait uçakların sorumluluğunu kimse üstlenmediğini belirterek, “Uçak sayısını sorduğumda bakanlar topu diğer bakanlara atıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘Konunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı’ dediği muhatap bakanlık ise ‘Bizim bilgimiz yok’ derken şimdi de muhatap Tarım ve Orman Bakanlığı’ gösterildi” dedi. Bir yıl yatan uçaklara 13 Milyon Dolar bakım parası ödenmiş.
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ilk olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak sayısı kaçtır” diye sordu. Soruyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na havale eden Oktay’a tepki gösteren Alban, “Cumhurbaşkanı’na sorulan sorunun Tarım ve Orman Bakanlığı’na sevk edilmesi, devleti yönetenlerin ciddiyetini göstermektedir” dedi.

AYNI SORUYU CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL DE SORDU
Aynı soruların CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından da Fuat Oktay’a sorulduğunu hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Oktay, Grup Başkanvekilimize ‘Konu Ulaştırma Bakanlığını ilgilendirmektedir’ yanıtını vermiş. Bunun üzerine hem Sayın Özel hem de ben Ulaştırma Bakanlığı’na ‘Cumhurbaşkanı’na ait kaç uçak vardır?’ diye sorduk. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bize, ‘Konunun Bakanlığımız ile ilgisi bulunmamaktadır’ yanıtı geldi” diye konuştu.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Alban, şunları kaydetti:
“Ortada Cumhurbaşkanına ait 15 -16 uçak var ama hiçbiri; başta bakanlık olmak üzere hiçbir devlet kurumu uçaklarla ilgili bilgi sahibi değil. Cumhurbaşkanı Yardımcısına soruyoruz ‘Bilmiyorum’ diyor. Ulaştırma Bakanına soruyoruz ‘Uçakların bizimle ilgisi yok’ diyor. Bu nasıl bir devlet yönetimi? Çok merak ediyorum, sizin acaba birbirinizden haberiniz var mı? Gerçekten merak ediyorum.”

UÇMAYAN UÇAKLARA 13 MİLYON DOLAR BAKIM PARASI ÖDENMİŞ
Bu uçakların salgın döneminde bütün yıl yatıp uçmadığını da hatırlatarak, “Uçmayan uçaklar için hesaplara göre en az 13 milyon dolar bakım parası harcanmış. İsrafın boyutlarını görebiliyor musunuz? Fakat ben sizi de çok iyi anlıyorum hiçbir bakan, Cumhurbaşkanının uçaklarını üstlenmek istemiyor. Hiç kimse bu israfın hesabını vermek istemiyor. O yüzden hangi bakana sorarsak ‘Bizim bilgimiz yok’ diyor” dedi.

Bir cevap yazın