Marmaris’te tarım hareketi hız kazandı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris Belediyesi’nde de tarıma yönelik çalışmalara hız verildi. Geçtiğimiz aylarda elde edilen yer fıstığı üretiminin ardından şimdi de belediye arazilerindeki zeytinlerde 200 litre zeytinyağı elde edildi. Yağlar Marmaris’in tanıtımı için fuar ve çeşitli etkinliklerde kullanılacak.

Muğla’nın Marmaris Belediyesi’nde tarıma yönelik çalışmalara hız verildi. Ekim ayında elde edilen yer fıstığı üretiminin ardından şimdi de belediye arazilerindeki zeytinlerden elde edilen 200 litre zeytinyağı ve zeytin hasatı basına tanıtıldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Yağlar Marmaris’in tanıtımı için fuar ve çeşitli etkinliklerde kullanılacak” dedi.
Geçiminin tamamına yakınını turizmden kazanan Marmaris’te tarıma önem giderek artıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Marmaris İlçe Tarım Müdürlüğü’nün teşvikleriyle yer fıstığında başarı elde eden Marmaris Belediyesi şimdi de zeytinyağı üretmeye başladı.

40 DÖNÜMDEKİ 250 AĞAÇTAN 200 LİTRE YAĞ ELDE EDİLDİ
Marmaris’in Hisarönü Mahallesindeki 20 dönümlük alan ile Turgut Mahallesinde belediyeye ait 20 dönümlük arazi içindeki zeytin ağaçlarıyla toplamda 250 ağaçtan 200 litre zeytinyağı elde edildiği bir açıklamayla basına duyuruldu. Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Buradaki tarla  2014 yılında, Hisarönü Muhtarlığından Devir Tasfiye Komisyonu tarafından yapılan paylaşımla belediyemize geçti. Yaklaşık olarak 20 dönümlük alanda 157 ağaç zeytin ağacı var. Önceki yıllarda çok fazla bakım yapılmadığı için fazla randıman alınamamış. Fakat buna rağmen Turgut Köyü’müzdeki ağaçlarımız ile birlikte toplamda 250 zeytin ağacımızdan 200 litreye yakın zeytinyağını elde ettik. Bu zeytinyağlarını özellikle fuarlar ile tanımla ilgili etkinliklerimizde Marmaris’imizin tanıtımlarında değerlendireceğiz” dedi.

ARTEZYEN İLE SU ÇIKARACAĞIZ
İlçe Tarım Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının da destekleriyle önümüzdeki süreçte tüm zeytin ağaçlarına çok daha iyi bakım yapılacağını da hatırlatan Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Buranın etrafını çitle kapatarak artezyen kuyumuzun da sonlanmasıyla sulama konusunu hallederek verimlilik oranını da artırmış olacağız.. Buradaki çalışmalarımızı yine Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz ile birlikte değerlendiriyoruz. Bize bölge yaşayanlarımız da büyük destek veriyor.”

TARIMSAL ALANDA İVME KAZANDIK
Belediye olarak Marmaris genelinde irili ufaklı arazilere sahip olduklarını ve artık buraların değerlendirilmesi gerektiğini de söyleyen Başkan Oktay, “Özellikle kırsal alandaki tüm mahallelerimizdeki alanları tarım ile buluşturmayı sürdüreceğiz. Buraların ilk etapta zemin etütlerini yaparak oralarda hangi ürünlerden ne kadar randıman alırız bunun araştırması sonrasında ne dikileceğine karar vereceğiz. Buradaki zeytin ağaçlarımıza yapacağımız bakım ile hedeflenen rekolteye birkaç yıl içinde ulaşacağız. Belediyemize ait her türlü arazi değerlendiriliyor. Örneğin arkadaşlarımız bir ürün aldıktan sonra aynı alandan ikinci ürün ne yetiştirebiliriz onu araştırıyor. Yerfıstığı ve zeytinden sonra üçüncü sırada patates ekeceğiz. Ayrıca yetiştirdiğimiz fıstıkların ürün çeşitlemeleri yapılacak” diye konuştu.

FISTIK ÜRETİMİNDE KISA SÜREDE İYİ YOL ALDIK
1 Ekim’de hasadı yapılan yer fıstığı konusunda da önemli yol aldıklarını açıklayan Mehmet Oktay, “Şu ana kadar 88 üreticiyle 94 bin 500 metrekare üretim yapılıyordu. Bizim konuya el atmamızla birlikte kooperatifimizin de teşvikleriyle bu sayılarda yine 88 üreticiyle üreticimizle 276 bin metrekare dikim yapılacağının sözünü aldık” dedi.

DEFNE, ADAÇAYI VE KEKİK SIRADA
Başkan Mehmet Oktay Marmaris’in her ne kadar Muğla’nın bazı ilçelerine göre tarımsal alanının fazla olmamasının yanı sıra, olan alanların da değerlendirilmesi için çalışmaları hızlandırdıklarını da sözlerine ekleyerek, bölgede bol miktarda defne, adaçayı ve kekik olduğunu, bunlarla da ilgili olarak çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın