Muğla’ya Tarıma Dayalı Süt Organize Sanayi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kuruluş hazırlıkları tamamlandı. Sanayi parsellerinde süt işleme tesisi, yem fabrikası, biyogaz tesisi gibi sanayi işletmelerinin de yer alması ve yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.

Muğla Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesinde (TDİOSB) kuruluş hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı. Yaklaşık bin 200 dekar alanda 40 bin büyükbaş hayvan kapasitesine sahip olması planlanan sanayi parsellerinde süt işleme tesisi, yem fabrikası, biyogaz tesisi gibi sanayi işletmeleri yer alacak. Ayrıca yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.

SÜT SANAYİ BÖLGESİ ÇOK ÖNEMLİ KAVŞAMKTA YER ALIYOR
Kurulacak TDİOSB’nin Muğla ile Antalya, Burdur ve Denizli illerinin kavşak noktasında bulunduğu ve mevki itibariyle geniş bir alana hizmet vereceği de dile getirildi. Böylece bölge hayvancılığının gelişmesine büyük katkı sağlayacağının da açıklandığı sanayi ile ilgili şu bilgilere yer verildi:
* Bölgemiz için büyük önem arz eden süt sığırcılığı bakımından yatırımcılar için cazibe merkezi olmakla beraber, barındıracağı tüm büyükbaş hayvanların hastalıktan ari hale getirilmesi ile sağlıklı ve kaliteli süt üretimine büyük katkı sağlayacaktır.
* Bünyesinde kurulacak olan süt işleme tesisleri ile üretilen kaliteli ve sağlıklı süt, yerinde değerlendirilerek peynir, yoğurt gibi katma değeri yüksek ürünlere çevrilerek bölgeye ve tüm Türkiye’ye arzı sağlanacaktır.
*Yem fabrikası ile üreticiler daha uygun maliyetli yeme ulaşma konusunda büyük avantaj sağlayacak, kurulacak olan biyogaz tesisleri ile hayvansal atıklar elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

KISA SÜREDE BU AŞAMAYA GELİNMESİ SEVİNDİRİCİ
Güzel bir uyum ve enerjinin yakalandığını, kısa bir sürede bu aşamaya gelmenin memnuniyet verici olduğunu belirten Vali Orhan Tavlı, bölge hayvancılığının gelişmesi, hayvan hastalıkları ile mücadelede avantajlar sağlanması, hayvansal atıkların çevreye verebileceği zararların ortadan kaldırılması gibi önemli avantajları olan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nin Muğla ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

KİM NE KADAR HİSSEYE SAHİP?
Yapılan açıklamada, Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesinde, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının yüzde 40, Seydikemer Belediyesinin yüzde 18, Fethiye Seydikemer Ticaret ve Sanayi Odasının yüzde 12, Fethiye Seydikemer Süt Birliğinin yüzde 12, Seydikemer Ziraat Odasının yüzde 6 ve Kadıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin ise yüzde 6, Muğla Ticaret Borsası yüzde 6 oranında hisseye sahip olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın