Muğla’da 17 farklı karakılçık buğdayı dikildi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesince en iyi karakılçık buğdayını bulmak için 8 farklı ilden getirilen 17 farklı karakılçık buğdayı, Yatağan ilçesi Bahçeyaka Mahallesi’ndeki belediyeye ait 6 metrekarelik deneme parseline dikildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi genetik olarak en iyisi olan 14 kromozomlu karakılçık buğdayını bulmak için Muğla, Denizli, Samsun, Adana, Edirne, Artvin, Isparta, Balıkesir illerinden 17 farklı karakılçık buğday çeşidi elde etti. Buğday çeşitleri Yatağan ilçesi Bahçeyaka Mahallesi’nde belediyeye ait 6 metrekarelik 17 ayrı deneme parseline dikildi.
Tarım ve hayvancılığa büyük destek veren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Tarım Projeleri kapsamında Anadolu’nun özünü en iyi yansıtan buğday olan Karakılçık buğdayı için çalışma başlattı. 8 farklı ilden gelen 17 karakılçık buğdayı çeşidi Yatağan Bahçeyaka’daki Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazide 6 metrekarelik 17 deneme parseline dikildi.

AMAÇ 14 KROMOZOMLU BUĞDAYI BULMAK
Muğla, Denizli, Samsun, Adana, Edirne, Artvin, Isparta, Balıkesir illerinden gelen 17 karakılçık buğdayı çeşidi Muğla’da toprakla buluştu. Karakılçık buğdayı tamamen yerel ve atalık buğday olması, besin değeri yüksek olması, gluten değeri düşük, 14 kromozomlu buğday olması özellikleri ile biliniyor. Dikimi yapılan buğdaylar daha sonra Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliği ile çeşitli testlere tabi tutularak gerçek karakılçık buğdayının belirlenmesi sağlanacak.

ANADOLU’NUN KADİM BUĞDAYI KARAKILÇIĞI GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ
Başkan Gürün; “Anadolu’nun kadim buğdayı, besin değeri çok yüksek olan karakılçık buğdayının üretim alanları azaldı. Karakılçık buğdayının kromozom sayısı 14 glüteni düşük, şu an tükettiğimiz buğdayların kromozom sayısı 42 ve glüten değeri yüksek. Sağlık ve besin değeri açısında karakılçık çok değerli bir buğday. Diktiğimiz 17 çeşit karakılçık buğday çeşidinden hangisinin gerçek karakılçık olduğu ile ilgili ürün aldıktan sonra üniversitemizle işbirliği yaparak testler yapacağız. Bu topraklara uygun karakılçığı tespit ederek Yatağan Madenler’deki 40 dönüm arazimize karakılçık buğdayı dikerek köylümüze de burada elde ettiğimiz karakılçık buğdayı çeşidinden vererek onların da bu buğdayı üretmesini sağlayacağız. Üreticimizin de dönüm başı elde ettiği gelir artacak. Anadolu’nun kadim buğdayı karakılçığı üreticilerimizle birlikte geleceğe taşıyacağız” dedi.

Bir cevap yazın