Fethiye’de Romanlara yönelik eylem planı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İzmir Romanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından hazırlanan Roman Eylem Planı’nı Muğla’nın Fethiye ilçesinde gerçekleşen toplantıda anlattı. Cıstır, “Çocuk ve kadınların güçlendirilmesi, eğitim, kültür ve istihdamla ilgili alt başlıklarla sorunu tespit ediyoruz” dedi.

İzmir Romanlar Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Cumhuriyet Halk Partisi Meclisinin hazırlayıp, belediye başkanlıklarına gönderdiği “Romanlara yönelik eylem planı” ile ilgili raporu Fethiye Belediyesi yetkililerine sundu.Cıstır, “Çocuk ve kadınların güçlendirilmesi, eğitim, kültür ve istihdamla ilgili alt başlıklarla sorunu tespit ediyoruz” dedi.
Toplantıda Fethiye’de yaşayan romanların evlerinin tamir ve tadilatı, işçi istihdamı ve roman çocuklarının eğitimlerinin devamı, roman kadınlarına girişimcilik ve diğer sosyal ve kültürel konular görüşüldü.

ALANLARDA İNCELEME YAPIYORUZ
Toplantıda Abdullah Cıstır şunları söyledi; “Sivil toplum olarak alanlarda izleme yapalım diye Fethiye’deyiz. Algıda bütünlük olması için bu tür yaklaşımlara ihtiyacımız var. Biz bu noktada önümüze takvim koyalım yaklaşım stratejileri geliştirelim istiyoruz. Çocukların, kadınların güçlendirilmesiyle, eğitimle, kültürle ve istihdamla ilgili alt başlıklarla sorunu tespit ediyoruz. Dolayısıyla Avrupa Birliğinin de normlarını da elimize aldığımız zaman aslında Cumhuriyet Halk Partisi’nin bize hazırladığı bu eylem planını devrim olarak nitelendirmek istiyoruz. Bizde değerli belediye unsurlarımızla beraber iyi bir çalışma takvimi geçireceğimizi düşünüyorum.”

KENT ORKESTRASININ TAMAMI ROMANLARDAN OLUŞUYOR
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “İlçemizde yaşayan roman vatandaşlarımız için elimizden gelen yardımı ve istihdamı sağlamaktayız. Belediyemiz Kent Orkestramızın tamamı roman vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bundan sonrası için de roman vatandaşlarımız için faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın