Amos Antik Kentte yeni bulgulara rastlandı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris İlçesi Turunç Mahallesindeki 2 bin 200 yıllık tarihli Amos Antik Kenti’nde geçtiğimiz ay başlayan yüzey araştırma çalışmaları sonuç verdi. Çalışmalarda yeni mezar yeri kalıntıları keşfeden ekip, sikkeler ile tarihi buluntulara da rastladı.

Muğla’nın Marmaris Belediyesi, Marmaris Ticaret Odası (MTO) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü iş birliğinde Turunç Mahallesindeki 2 bin 200 yıllık tarihli Amos Antik Kenti’nde geçtiğimiz ay başlayan yüzey araştırma çalışmaları sonuç verdi. Çalışmalarda yeni mezar yeri kalıntıları keşfedilirken sikkeler ve tarihi buluntulara da rastladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan onay sonucunda yüzey araştırmasına başlanan Amos Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan buluntularla ilgili 2. Araştırma aşamasıyla birlikte, kentin bilinmeyen kısımları da gün yüzüne çıkıyor.


MEZAR YERİ BULUNDU
Proje Danışmanı MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer ve arkeoloji ekibinden oluşan kazı çalışma grubu, 5 Ekim tarihinden bu yana Antik Kent ve etrafında çeşitli ölçümler ve saha çalışmalarını yürütüyordu. Daha önce yapılan kaçak kazı çalışmaları ile ortaya çıkan mezar yeri kalıntısının ve haricinde daha büyük bir mezarın bulunduğu ortaya çıkarıldı. Rodos’un karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos tiyatrosu ve tapınak gibi kalıntıların devamında, Amos Antik Kenti’ne ait kalıntılar yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkabilecek.

SONUNA KADAR DESTEKÇİSİYİZ
Marmaris Belediyesi ve MTO Meclis Üyeleri için bölgede bir bilgilendirme gezisi düzenlendi. Burada yapılan çalışmaların Marmaris için çok önemli olduğunu söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Burada kazılar yapılıp yeni bulgular ortaya çıktıkça biz de büyük bir heyecan duyuyoruz. Amos, ilçemizin kültür turizmi için en önemli ayaklarından biri olacak. Buradaki çalışmaların sonuna kadar destekçisi olacağız. Tarihimize önem vereceğimizi söylemiştik, hep birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

KÜLTÜR TURİZMİ İÇİN ÇOK HEYECANLIYIZ
MTO Başkanı Mutlu Ayhan, yeni bulunan mezar yeri kalıntıları ile ilgili duyduğu heyecanı, “2010 yılında Marmaris Ticaret Odası 3. Dönem Başkanı Mehmet Bey girişimiyle Amos Antik Kenti çalışmalarında bu sene Marmaris Belediyesi’nin de desteği ile önemli yol kat ettik. Kültür turizmi için Amos’un önemi çok büyük. Umarım önümüzdeki yıllarda kentin diğer kalıntılarını da çıkarak çalışmalara öncü oluruz. Bakanlığımızın burayı ören yeri olarak ilan etmesi ve kalıntılar için daha geniş çaplı kazı çalışması yapılması hayalimiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  İlçemiz için çok büyük bir değeri ortaya çıkarmak heyecanımızı artırıyor” şeklinde dile getirdi.

PRESTİJLİ BİR AİLEYE AİT MEZAR
Proje Danışmanı MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer, geçtiğimiz yıllarda definecilerin kaçak kazı girişimleri neticesinde kısmen tahrip edilen alanda yapılan kurtarma kazısında çıkarılan mezar yerinen kültürel mirasımıza kazandırıldığını belirtti. Güzbüzer, “M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilen mezarın M.S. 2. yüzyıla kadar kullanıldığı anlaşılıyor. Bir aile mezarı olarak tasarlanan söz konusu mezarın etrafı 8×5 metre ölçülerinde bir podyum duvarı ile çevrilerek, içerisine toplamda 10 adet gömü alanı yerleştirilmiştir. Alanlarından iki tanesinde herhangi bir gömü bulunmadığı ve defin için hiç kullanılmadığı anlaşılmıştır. Çeşitli tipte gömülerin uygulandığı mezarda 4 adet inhumasyon (doğrudan toprak içerisine gömü), 6 adet kremasyon (yakarak gömme) yer almaktadır. İnhumasyon gömülerde toplamda 24 adet bronz sikke ele geçmiştir. Kremasyon gömülerin 3 tanesi ostothek (taş sanduka ya da küçük lahit) içerisine, diğer 3’ü de urne kaplarına (kül ve kemiklerin konulduğu kaplar) konulmuştur. Amos’ta açığa çıkarılan mezar kente son derece yakın bir noktada yer alan konumu itibariyle kentin ileri gelen bir ailesine ait olmalıdır. Mezarda ele geçen kremasyon gömüler de aynı zamanda söz konusu bireylerin prestijli bir aileye mensup olduklarını göstermektedir” dedi.

Bir cevap yazın