Akyaka İmar Planı Revizyonuna itirazlar çığ gibi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi kıyı alanlarında gerçekleştirilmek istenen İmar Planı Revizyonun planın iptal edilmesi için bölge halkının başlattıkları dilekçe kampanyası büyük yankı buldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi kıyı alanlarında gerçekleştirilmek istenen İmar Planı Revizyonunu kabul etmeyen bölge yaşayanları planın iptal edilmesi için başlattıkları dilekçe kampanyası büyük yankı buldu. Kampanyaya Muğla dışından da CİMER üzerinden dilekçe vererek büyük destek sağlandı. 14 Kasım’da sona eren kampanyada askı süresinin bitmesine bir hafta kala il müdürlüğü evrak kayıt servisi gelen dilekçeleri kayıt etmekte oldukça zorlandı.
15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan revizyon planının rant alanı yaratma amaçlı olarak değerlendiren Akyakalılar sert tepki gösterdi. Akyakalıların başlattıkları  dilekçe kampanyası büyük yankı yarattı.

DİLEKÇE KAMPANYASINA BÜYÜK KATILIM
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi tarafından hazırlanan örnek itiraz dilekçesi ÇŞB Muğla İl Müdürlüğüne verilirken kampanya büyük yankı buldu. CHP Ula ilçe teşkilatı, Milletvekilleri Burak Erbay ve Mürsel Alban da etkinliğe dilekçeleri ile destek verdi. Gökova Ekolojik Yaşam, Akyaka Kültür Sanat, Gökova-Akyaka’yı Sevenler dernekleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da Plana kurumsal olarak itiraz etti.

REVİZYON PLANINA NEDEN KARŞI ÇIKILIYOR?
Toplantılarla Revizyon Planının doğanın korunmasına değil yalnızca yeni rant alanları yaratmaya odaklı bir plan olduğu ortak saptaması yapıldı. Sonuç bildirgesinde “Revizyon Planının doğanın korunmasını, Akyaka’nın mevcut sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlamadığı gibi sorunların katlanarak artmasına yol açacak rant odaklı bir plan olduğu belirtildi. Nesli tehdit altında olan su samurlarının yaşam alanı olan azmak ekosisteminin mutlaka korunması gerektiği belirtildi. Azmak kenarında doğal yapıyı tamamen ortadan kaldırarak yalnızca insan kullanımını öngören proje önerildiği, mendirek genişletilerek yat limanına dönüştürüleceği, kamusal alanların daraltıldığı, parklar, çocuk oyun alanları, kültürel ve sosyal  alanlar ticaret alanlarına dönüştürüldüğü saptandı” denildi.

YAT LİMANI, OTEL VE ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ DÜŞÜNÜLÜYOR
Bildirge içinde yer alan diğer konular ise şöyle sıralandı:
*Özel Proje Alanı olarak belirlenen Kermetur Sitesinin bulunduğu alana mülkiyet hakları ellerinden alınarak, yat limanı, oteller ve alışveriş merkezi yapılacak.
*Akyaka’nın Yavaşkent statüsü dikkate alınmamış ve bu anlayıştan vaz geçildiği ortada.
*Sivil toplum örgütlerinin katkısı  ile hazırlanan Gökova ÖÇKB Yönetim Planı dikkate alınmamış.

ULA BELEDİYESİNDEN KATILAN OLMADI
MUÇEP açıklamasında toplantılara başta Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya olmak üzere belediyeyi temsilen kimsenin de katılmadığı belirtilerek, “Belediyenin tüm o itirazlara rağmen bugün planı sıkı sıkı savunduğu görülüyor. Ula Belediye Başkanı yaptığı basın açıklamasında planın kamu yararına, itiraz edenlerin de üç beş kişi olduğunu iddia etmişti. Başkan basın açıklamasında Akyakalıların yukarıda yer verdiğimiz itirazlarına ise doyurucu bir cevap  vermedi. Bölge halkının verdiği binlerce dilekçe ise Başkanın iddialarını gözden geçirmesini gerektirecek görünüyor”  denildi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Bundan sonra olacaklarla ilgili de “Bakanlığın dilekçelere 60 gün içerisinde yanıt vermesi bekleniyor. Yanıt olumsuz olursa ya da hiç verilmezse dilekçe sahipleri dava açacak. Kermetur Sitesi sakinleri ise verilecek cevaba göre mülkiyet hakları gasp edildiği gerekçesi ile 176 ayrı davalar açacak” düşüncelerine yer verildi.
Ayrıca, Gökova Meclisi üyeleri bakanlığın cevabını beklemeden kısa süre içinde bir de yürütmeyi durdurma talepli dava açmaya hazırlanıyorlar. Açılacak bu davaya çok sayıda Akyakalının da müdahil olması bekleniyor. Yurttaşların açacakları bireysel davalar yanında Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Mimarlar Odası, Muğla Şehir Plancıları Odası da idari sürecin bitiminde planın iptali için dava açma hazırlığında.

Bir cevap yazın