Muğla’da yılda 250 farklı türde 6 milyon fidan üretiliyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Gökova Orman Fidanlığında yılda 250 farklı türde 6 milyon fidan üretildiği açıklandı. Muğla Valisi Orhan Tavlı fidanlıkta incelemelerde bulundu.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Gökova Orman Fidanlığında yılda 250 farklı türde 6 milyon fidan üretildiği açıklandı. İlk olarak yeni oluşturulan Gökova Fidanpark alanını gezen Muğla Valisi Orhan Tavlı fidanlıkta incelemelerde bulundu.
Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Tarım Orman İl Müdürü Barış Saylak, Fidanlık Müdürü Osman Oduncu ve Gökova Orman Fidanlığı Şefi Fatma Öz tarafından karşılanan Vali Tavlı’ya, Yasin Yaprak fidanlık hakkında geniş bilgi verdi.
Fidanlığın adaçayı, kekik ve lavanta üretim noktalarına ziyaret eden Vali Orhan Tavlı, kekik fidanı ve lavanta üretim noktalarını yakından inceleyerek fidan üretim işlerinde çalışan kadın işçilerle sohbet etti ve adaçayı tohumlarını toprakla buluşturdu.

610 DEKAR ALANDA FİDAN ÜRETİMİ YAPILIYOR
Muğla Valisi Orhan Tavlı, Gökova Orman fidanlığında hem orman ağaçlandırma hem de tarım amaçlı fidan üretildiğini belirterek, “Gökova Orman Fidanlığımız Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı faaliyet gösteriyor. 61 hektar (610 dekar) alanda fidan üretimi gerçekleştiriliyor. 250 farklı türde yılda yaklaşık 6 milyon fidan üretiliyor. Burada yakın zamanda Gökova Fidan Park adıyla ziyaretçilerin fidanları daha rahat görebilecekleri ve alabilecekleri alanlar oluşturuldu. Bu alanı da görüp inceleme fırsatımız oldu” dedi.
Vali Orhan Tavlı, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde Muğla ve ilçelerinde binlerce fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın