İYİ Partili Ergun, “KPSS sınavında yaşanan sorunlar giderilecek mi?”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla verdiği soru önergesinde, “KPSS sınavında yaşanan sorunlar giderilecek mi?” diye sordu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla bir soru önergesi verdi. Ergun, “KPSS sınavında yaşanan sorunlar giderilecek mi?” diye sordu. Metin Ergun’un soru önergesi şöyle:
“Basına yansıyan iddialara ve 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren birçok adayın beyanlarına göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan sonra açıklanan cevap cetvelinde, soruların cevaplarını içeren şıkların yerlerinin değiştiği, dolayısıyla doğru şıkların yanlış, yanlış şıkların da doğru hale geldiği ifade edilmektedir. Hal böyle olunca, sınava giren adaylar ÖSYM’nin 22 Ekim 2020 günü açıkladığı sonuçlara göre puanlarının ve sıralamalarının bu hatanın doğal bir sonucu olarak yanlış hesaplandığını iddia etmektedirler.

SORU KİTAPÇIĞININ CEVAP ANAHTARI NEDEN YAYINLANMADI?
Bununla beraber, adayların rahatsızlık belirttiği bir diğer konu ise sonuçların açıklanması sürecinde adayın sorumlu olduğu soru kitapçığının ve o kitapçığa özel cevap anahtarının yayınlanmamasıdır. Bundan sonra gerçekleştirilecek sınavlarda da aynı sıkıntıların gündeme gelmemesi için bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir” denilerek yazılı olarak cevaplanmak üzere sorular sordu:

İŞTE O SORULAR
*Basına yansıyan ve sınava giren adaylar tarafından da ifade edilen bu iddialar doğru mudur?
* Eğer söz konusu iddialar doğru ise bu vahim hataya yönelik bir soruşturma yapılmış mıdır?
*Eğer söz konusu iddialar doğru ise, sınava giren adayların mağduriyetlerinin giderilmesi adına, 2020 KPSS ile ilgili olarak ÖSYM bundan sonra nasıl bir adım atacaktır?
* ÖSYM’nin hem 2020 KPSS sınavı için, hem de gerçekleştireceği diğer sınavlar için adayların sınav sonuçları açıklanırken, sınavda sorumlu oldukları kitapçıklara göre soruları ve cevaplarını yayınlama gibi bir planı var mıdır?

Bir cevap yazın