Muğla’da 140 aileye 420 keçi dağıtıldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla il genelinde desteklemeler yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Ortaca, Dalaman ve Kavaklıdere ilçelerinde 100 kadın üreticiye 300 “Kıl Keçisi” dağıttı. Dağıtılan keçi sayısı il genelinde toplamda 140 ailede 420 keçiye ulaştı.

Kırsal kalkınmanın sağlanması ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için projelerine devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi Ortaca, Dalaman ve Kavaklıdere ilçelerinde 100 kadın üreticiye 1 erkek 2 dişi olmak üzere 300 “Kıl Keçisi” dağıttı. Dağıtılan keçi sayısı il genelinde toplamda 140 ailede 420 keçiye ulaştı.
Ortaca hayvan pazarında düzenlenen kıl keçisi dağıtım törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, İlçe Başkanı Evren Tezcan ve vatandaşlar katıldı.

TOPLAM 140 AİLEYE 420 KEÇİ HİBE EDİLDİ
Şimdiye kadar ilk olarak pilot bölge seçilen Menteşe ilçesine yapılan desteklemelerle birlikte il genelinde toplam 140 aileye 420 keçi dağıtıldı. Menteşe, Ortaca, Köyceğiz ve Kavaklıdere İlçelerinin ardından diğer ilçelerde de “Kıl Keçisi” desteklemeleri için çalışmalar sürdürülüyor. Özellikle kadın üreticiler için hayata geçirilen projede keçi desteğinin ardından veterinerlik ve danışmanlık hizmeti de verilerek küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve kırsal kalkınmaya destek verilmesi amaçlanıyor.

KADIN ÜRETİCİLER İÇİN BU DESTEKLEMELER BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Desteklemeden yararlanan Ortaca ilçesi Okçular Mahallesi sakini Öznur Çoban, kadın üreticilerin bu tür desteklemelere çok ihtiyacı olduğunu belirterek, “Büyükşehir belediyesinin bu güzel çalışmaları gibi diğer kurumlarında destek vermelerini bekliyoruz” dedi. Çoban “Biz kadınların bu desteklemelere çok ihtiyacı var. Kadın çiftçilere verilen bu desteklerin büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

KADIN ÜRETİCİLER İÇİN BÜYÜK BİR DESTEK OLDU
Sadece tarım değil verilen yol, su ve diğer hizmetler için de büyükşehir belediyesine teşekkür ediyorum” diyen Ortaca Muhtarlar Derneği Başkanı İsa Topal, “Destek sağlayan başta Osman Başkanım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu hibeler kadın üreticilerimiz için büyük bir destek oldu. Sadece tarım değil, yol ve su hizmetlerinde ayrıca Ortaca Cem ve Kültür evi gibi büyük bir yatırımı buraya yaptığı için de teşekkür ediyoruz” dedi.

BAŞKAN GÜRÜN, “KIRSAL KALKINMAYI HEP BİRLİKTE SAĞLAYACAĞIZ”
Ülkenin geleceği açısından kadınların üretime katılmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün şunları söyledi:
“Kadın üreticilere bu desteklemenin yapılmasının en önemli sebeplerinden biri, bir projeye kadınlar inandıysa o projenin başarı şansı çok daha yüksektir. Biz yaptığımız tüm projelerde kadının mutlaka rolü olmasını istiyoruz. O nedenle bu keçileri üreterek aileye ve bu şekilde de Muğla’ya katkı yapmalarını bekliyoruz. Muğla denince akla turizm geliyor ancak biz yüzde 51’i kırsalda yaşayan bir kentiz ve bu yaşayış devam ediyor. Dolayısıyla Büyükşehir olarak biz tarım ve hayvancılık konusunda katma değeri yüksek ürünlerin üretimine katkı yapmaya çalışıyoruz. Bunun için üretim kooperatifleriyle iş birliği içindeyiz ve desteğimiz sürecek. Eğer topraklarımızı daha verimli kullanırsak ben inanıyorum turizmden elde edilen gelirden daha fazla tarım ve hayvancılık geliri elde ederiz. Biz 2015 yılından bu yana bu yolda gereken adımları atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz. Hep birlikte kırsal kalkınmayı şehrimizde sağlayacağız.”

Bir cevap yazın