3 can kurtaran Muğlalı itfaiyeciler alkışlarla karşılandı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İzmir’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremde enkaz altında kalanlardan 16 yaşındaki İnci Okan ile köpeği  ve Yılmaz Erberk’i 17 saat sonra sağ olarak beton yığınlarının altından kurtaran itfaiye ekibi Muğla’da alkışlarla karşılandı.

İzmir’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremde enkaz altında kalanlardan 16 yaşındaki İnci Okan  ile köpeği ve Yılmaz Erberk’i 17 saat sonra sağ olarak beton yığınlarının altından kurtaran 19 kişilik Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi Muğla’ya döndü. Alkışlarla karşılanan ekip çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olan ve çevre illerden de hissedilen İzmir tarihindeki en büyük depremin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bölgesine gönderdiği 3 AKS (Acil Kurtarma Sağlık), 1 Role aracı ve 19 kişiden oluşan personel görevlerini tamamlamalarının ardından Muğla’ya döndü.

RIZA BEY VE EMRAH APARTMANINDA GÖREV ALDILAR
Yaşanan felaketin ardından deprem bölgesine ilk ulaşan ekiplerin başında gelen ve sismik yeraltı dinleme ile görüntüleme cihazına sahip olan Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri kurtarma çalışmalarında ön safhalarda yer aldı. 5 gün boyunca deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına katılan Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bayraklı ilçesinde yıkılan Rıza bey ve Emrah apartmanlarında görev aldı.
EKİPLER İNCİ VE ERBERK İLE BİR KÖPEK KURTARDI
Rıza Bey apartmanında 16 yaşındaki İnci Okan ile köpeği ve Yılmaz Erberk’i depremden 17 saat sonra sağ olarak kurtaran Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye çavuşu Muhammet Kara şunları söyledi:
“Çalışmalarımız sırasında 8 katlı 32 dairenin bulunduğu Rıza Bey Apartmanının 3. katında hayatta olan bir kişi olduğu söylendi. Depremin 2. günü sabahı 3. katta hayatta olduğu söylenen İnci Okan’ı çıkartmak için ekiplerimiz ile birlikte arama kurtarma çalışmalarında yer aldık. İnci Okan’a 3. kattan ulaşamadığımız için 2. kattaki dar bir alandan tek kişinin çıkabileceği bir yerden tünel oluşturduk. 14 -15 metrelik bu alandan geçerek İnci Hanıma ulaştık. Kendisi ile ilk teması kurduktan sonra sorular sorduk. Bir anda köpeği ortaya çıktı. Önce köpeği peşinden de İnci Hanımı kurtardık.”

BÖLGEDE ÇALIŞAN HKAHRAMANLARA TEŞEKKÜRLER
Muğla’nın İzmir için seferber olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün depremin yaşandığı ilk andan itibaren büyük bir özveri ile çalışan tüm kurtarma ekiplerine teşekkür etti. Başkan Gürün; “Depremin üzerinden saatler geçmesine rağmen İzmir’den gelen umutlu haberler hepimizin yüzünü güldürdü. Elif, Ayda evlatlarımız umudun simgesi oldu. Depremin yaşandığı İzmir’e ilk ulaşan ekiplerden olan ekiplerimiz arama kurtarma ekiplerinde en ön safta yer alarak mücadeleye katıldılar. Deprem bölgesinde kahramanca mücadele eden tüm ekiplere teşekkür ediyor, ayaklarına taş değmesin diyorum.
Bir kez daha depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Deprem gerçeği bilimsel olarak tüm kurumlar tarafından ele alınmalı ve bu tür felaketlere her zaman hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın