CHP’li Alban, “AKP’den MUÇEV’e paralel belediye görevi”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Antalya’dan Keşan’a Türkiye’nin en güzel sahillerinin işletim haklarının ihalesiz olarak Muğla’ya Hizmet Vakfı’na bağlı MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’ne verilmesi üzerine, “MUÇEV’in görevlerinin ne olduğu” şeklinde soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban verilen cevap üzerine açıklama yaptı. Alban, “AKP paralel belediye yapılanması kurmuştur” dedi.

Yönetiminde eski kamu bürokratları, devlet memurları ve işadamlarının yer aldığı Muğla’ya Hizmet Vakfı’na bağlı MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’nin Antalya’dan Keşan’a Türkiye’nin en güzel sahillerinin işletim haklarının ihalesiz olarak alması üzerine CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, TBMM’ne verdiği soru önergesiyle MÇEV’in görev alanlarını sormuştu. Soru önergesine verilen cevap üzerine açıklama yapan Alban, “AKP paralel belediye yapılanması kurmuştur” dedi.
Soru önergesine gelen yanıtlardan anlaşıldığına göre AKP iktidarının paralel belediye yapılanması için Muğla’yı pilot seçerek daha sonra Antalya ve Edirne’ye bu yapı taşıdığını da iddia etti.

NE SORDUK, NE DEDİLER?
Mürsel Alban açıklamasında, “Önergemizde sormuşuz: ‘Muçev Ltd. Şti’nin faaliyet alanı nedir?” diye. Bakanlığın yanıtı şu şekilde: ‘Çevre temizliği yapmak, plajları ve sahilleri temizlemek, deniz dibi temizliği yapmak, endemik bitkilerin korunmasını sağlama vb.’
Bunlar belediyelerin görevleridir. Çevre temizliği yapmak, sahil ve plajları temizlemek, deniz dibinden atık toplamak vs… Bu işler bir Limited şirketin görevi değildir. Bu yanıt ‘Paralel belediye yapılanmasının” itirafıdır” dedi.

KURULAN PARALEL BELEDİYE CHP YEREL YÖNETİM ALANLARINA TAŞINDI
“AKP valilik ve bakanlık eliyle bir Limited şirket kurarak, Muğla’da bir paralel belediye yapılanması kurmuştur” diyen Alban, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sonra yavaş yavaş bu yapı özellikle CHP’li yerel yönetimlerin olduğu kentlere taşınmıştır. Antalya ve Edirne bunun örneğidir. Sonrasında bu yapının diğer illere taşınacağı görülmektedir. Devlet içinde devlet, belediye içinde belediye olmaz. Bu paralel belediye yapılanmasının merkezi olan şirket derhal kapatılmalı, işletmeleri belediyelere devredilmelidir. Bu konu hakkında hukuki işlemleri başlatacağız.”

MUĞLA AMBALAJ ATIK TOPLAMA İŞİ MUCEV’E VERİLMİŞTİ
Muğla Valiliği’nin 23 Ekim tarihinde yaptığı açıklama ile “Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi MUÇEV’e verildi” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamaya göre valilik himayesindeki Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla’ya Hizmet Vakfı ve MUÇEV tarafından “Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi’nin hayata geçirildiği duyurulmuştu.
Açıklamada, “Gelecek nesillere temiz hava, temiz toprak ve temiz su bırakma sorumluluğuyla hayata geçirilen Zirai İlaç ve Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertaraf Edilmesi Projesi ile Muğla’da tarımsal üretim esnasında kullanılmakta olan ve ciddi bir çevre kirliliği oluşturan bitki koruma ürünleri ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının toplanmasıyla toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve çevre kirliliğinin önlenmesi hedeflenmiştir” sözlerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın