Muğla 5 milyon 640 bin yerel tohum dağıttı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile kapsamlı Yerel Tohum Merkezi’ni kuran Muğla Büyükşehir Belediyesince, bugüne kadar 5 milyon 640 bin adet yerel tohum dağıtıldı. 

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile kapsamlı Yerel Tohum Merkezi’ni kuran Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği ve dağıtımını yaptığı yerel tohumlar toprakla hayat bulmaya devam ediyor. Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 32 bin 500 paket ve 5 milyon 640 bin adet yerel tohum dağıtıldı.
Türkiye genelinde 65, Muğla ili özelinde 85 çeşit yerel tohumun vatandaşlara ulaştırıldığı, tohumculuk kanunu gereği her aileye ihtiyaç miktarı kadar tohum verildiği Yerel Tohum Merkezi’ne her geçen gün müracaatların arttığı da belirtildi. Geçtiğimiz yıl ülke çapında 28 bin 600 paket tohum, bu senenin ilk 10 ayında 81 ile 32 Bin 500 paket yerel tohum dağıtıldı.

2021 YEREL TOHUMLARI HAZIRLANIYOR
Kurulduğu 2016 yılından bu yana vatandaşlara ve tarıma hizmet veren Yerel Tohum Merkezi’nde yeni dönem tohumlar tohum odasındaki yerlerini almaya devam ediyor. Bahar ve yaz sezonu yetiştirilen sebze ve meyvelerden tohum alınma işlemi sürerken, elde edilen yerel tohumlar tohum test laboratuvarında hastalık analizlerinin ardından 2021 yılının Şubat ayında dağıtıma çıkacağı belirtildi. Yerel tohum dağıtımlarında tohum almak isteyen vatandaşlar yereltohum.mugla.bel.tr adresindeki tohum talep formunu doldurarak tohum talebi oluşturabilecek.

BAŞKAN GÜRÜN; “YEREL TOHUMLARI 81 İLDE TOPRAKLA BULUŞAN BİR ŞEHİR MUĞLA”
Tarımın, yerel tohumun öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir ailesi olarak üreticinin her zaman yanında olduklarını, Türkiye’nin 81 iline yerel tohum gönderen bir yerel tohum merkezine sahip olmaktan da gurur duyduklarını belirtti.
Başkan Gürün; “Pandemi nedeni ile dünya genelinde üretimin durma noktasına gelmesi, üretici ülkelerin ürünlerini satmak istememesi, vatandaşların birçok ürünü stok yapması nedeni ile tarımın önemi bir kez daha net şekilde ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Milli ekonominin temeli tarımdır.’ Bu nedenle büyükşehir ailesi olarak üreten köylümüzün toprağını satmaması, üretmesi, ürettiği üründen de kazanması için elimizden gelen desteği sonuna kadar veriyoruz” dedi.

YEREL TOHUM KONUSU HASSAS ÇİZGİMİZ
Yerel tohum konusunun hassas çizgileri olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Gürün, “Ata tohumlarımız, sandıklarda bekleyen, bu toprakların has tohumlarını merkezimizde topluyor, çoğaltıyor, testlerden geçirerek dikimini yapıyor ve vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Türkiye’nin 81 iline Muğla’mızın tohumlarını göndermenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Her yıl artan talepler vatandaşların tarım, yerel tohum konusunda ne kadar duyarlı olduğunu göstermesi açısından da çok önemli. Muğla’mız tarımsal üretimi, üreticiye verdiği destekle örnek şehirlerden biri olmaya devam edecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın