Deprem Bilimci Ercan’dan Türkçe Köken Sözlüğü

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi, Türk Dili Araştırmacısı ve sariipekhaber.com yazarı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın, Ural Dağlarından başlayıp, tüm Asya, Kamçatka, Kuzey ile Güney Amerika’da soydaşlarımızın kullandığı yaklaşık 300 bin Türkçe sözcüğü derleyerek çekimsiz olarak hazırladığı “Ural Altay Asya Türkçesi Sözlüğü” piyasaya çıktı.

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi, Türk Dili Araştırmacısı ve sariipekhaber.com yazarı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın hazırladığı, Ural Dağlarından başlayıp, tüm Asya, Kamçatka, Kuzey ile Güney Amerika’da soydaşlarımızın kullandığı yaklaşık 300 bin Türkçe sözcüğü içeren “Ural Altay Asya Türkçesi Sözlüğü” piyasaya çıktı.

Atatürk’ün buyruğuna uyarak, yaşamından 45 yılımı verdiği Ural-Altay Asya Türkçe Köken Sözlüğü Doğu Kitapevinden sınırlı sayıda basıldığını duyuran Övgün Ahmet Ercan, “Ural Dağlarından başlayıp, tüm Asya, Kamçatka, Kuzey ile Güney Amerika’da soydaşlarımızın kullandığı yaklaşık 300 bin Türkçe sözcük derlenerek, çekimsiz olarak sunuldu. Yüksek lisans, doktoralar için çekirdek bir kaynak” dedi.

AKÇAL BİR GELİRİM YOK
2 ciltten oluşan sözlük ile ilgili “Benim üründen akçal bir gelirim yok” diyen Dr. Ercan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tek kazancım Türkçe’nin sözcüklerini çoğaltmak. 25 Ekim Pazar günü Kadıköy iskelede ki kitap fuarında saat 16’da gerçekleşecek imza töreninde yayımcı, dağıtımcı olan Doğu Kitapevi, imzaya gelenlere yüzde 30 indirim yapacak. Ayrıca,  imzalayacağım ilk üç betik ödemesiz ve yanında da bir betik de armağan olarak verilecek.”
İmza töreninde ayrıca isteyenler için yazarın öteki betiklerinden “Şu Üretken Türkçemiz”, “Depremden Korkma” ve “Soma Kıyımı” kitapları da bulunacak. Prof. Ercan imza töreninde soruları da cevaplayacak.

Bir cevap yazın