Muğla’da 210 bin dönüm tarım arazisi sulandı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada 1 Nisan -15 Eylül tarihleri arasındaki sulama sezonunda Muğla genelinde 210 bin dönüm tarım arazisinin sulandığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya çalıştıklarını belirterek Muğla genelinde 1 Nisan -15 Eylül tarihleri arasındaki sulama sezonunda 210 bin dönüm tarım arazisinin sulandığını açıkladı.
Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığının belirtildiği açıklamada, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE 346 MİLYON 500 BİN TL KATKI SAĞLANDI
Muğla’da 1 Nisan’da başlayan sulama sezonun 15 Eylül tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız şunları söyledi:
“2020 yılı sulama sezonunda Muğla ve ilçelerimizde toplam 210 bin dönüm tarım arazisi sulanırken bu arazilerde yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 346 milyon 500 bin TL katkı sağlandı. Tarım ülkeler için stratejik öneme sahip.
İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.”

Bir cevap yazın