Covid sonrası turizm yapmalıyız

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Yeni dönem turizmle ilgili çalışmaların şart olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Covid sonrası turizm yapmalı ve ‘Her şey dahil’ sistemini kaldırarak diğer esnafların da para kazanmasını sağlamalıyız” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “İşletmeciye yük getirse de turizm sertifika programı turistler açısından beklenenden çok daha fazla başarılı olduğu göz ardı edilmemeli” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ülke turizminin geleceğiyle ilgili sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundular. Dr. Gürün, “Covid sonrası turizm yapmalı ve ‘Her şey dahil’ sistemini kaldırarak diğer esnafların da para kazanmasını sağlamalıyız” dedi. Bülent Bülbüloğlu ise “İşletmeciye yük getirse de turizm sertifika programı turistler açısından beklenenden çok daha fazla başarılı olduğu göz ardı edilmemeli” diye konuştu.

HERŞEY DAHİL SİSTEMİ KALKMALI
Yeni dönem turizmle ilgili çalışmaların şart olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Covid sonrası turizm yapmalıyız. Her şey dahil sistemini kaldırıp salgını fırsata çevirerek turistleri oda kahvaltı olarak ağırlamalıyız. Bu sayede turist otelde kapalı kalmak yerine öğle ev akşam yemeklerini başka yerlerde yiyerek esnafa para kazandırmalı. Her şey dahil sistemde kimse çevreyi gezmediği için harcama yapmıyor. Muğla genelinde 110 tane tespit edilen antik kentimiz var. Nereyi kazsak tarih çıkıyor. Buraları turistlere gezdirmeliyiz” dedi.

KAMP VE KARAVAN TURİZMİ ÖNE ÇIKTI
Dr. Gürün salgın döneminde turizm açısından genelde sakin yerler, villa ve tekne turlarının çok fazla rağbet gördüğünü de hatırlatarak şunları söyledi:
“Şu anda kırsal bölgelerde başka ne tür organizasyon yapabiliriz onu araştırıyoruz. Kamp alanları yaratmalı ve karavan turizmini desteklemeliyiz. Karavan ile ilgili çok önemli talepler var.  Görünen o ki bu salgınla yaşamaya alışmak zorundayız. Bu nedenle turizmi tekrar değerlendireceğiz. Yeni beklentiye göre kendimizi adapte etmemiz gerekiyor. Turist kahvaltıdan sonra otelden çıkmalı. Kültürümüzü yakından tanıyacak alanlar yaratmalıyız. Değişim şart. Her sıkıntı avantaja dönüştürülebilir. Doğa turizmine önem vermeliyiz. Doğanın en güzeli bizim bölgemizde.”

TURİZM SERTİFİKA PROGRAMI TUTTU
TÜROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Ege Bölgesi olarak da hem iç ve hem de dış pazarda turizm sertifika programının beklenenden çok daha fazla başarılı olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Bülbüloğlu, “Turizm sertifikası zorunluluğu işletmeciye ciddi bir külfet getirdi fakat sonradan gördük ki bu sertifika işletmeci yararına oldu. Temmuz ayı itibariyle iç pazarda başlayan hareketlilik, İngiltere, Rusya ve Ukrayna’nın hava yollarını açmasıyla birlikte Ağustos ayı itibariyle dış turizmde de canlılık kazandı. Gelen turistler de bu turizm sertifikası uygulamasından çok memnun olduğunu açık açık söylediler. Temmuz, Ağustos ve Eylül dönemi iyi geçirildi diyebiliriz. Burada hem iç, hem İngiltere, Rusya ve Ukrayna pazarları için dünyada da gidilebilecek ender yerlerden birisi olarak Marmaris, Bodrum, Fethiye’yi içeren Muğla programı, yani Dalaman uçuşları ön plana çıktı. Bundan önümüzdeki turizm sezonunda da yararlanmalıyız” diye konuştu.

Bir cevap yazın