Hisarcıklıoğlu, “Birçok önerimiz hayata geçirildi”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın oda ve borsa başkanları, meslek komite üyeleri ve GGK, KGK başkanlarının gerçekleştirdiği müşterek toplantıya ilk kez katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sektörlerin sorunlarını ilk ağızdan dinledi ve yapılabilecek çalışmalar kapsamında görüşlerini aktardı. Hisarcıklıoğlu, “Sorunlarımızı Cumhurbaşkanımıza sunduk ve bunların büyük bir kısmı hayata geçti” dedi.

Muğla’nın oda ve borsa başkanları, meslek komite üyeleri ve GGK, KGK başkanlarının gerçekleştirdiği müşterek toplantıya ilk kez katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sektörlerin sorunlarını ilk ağızdan dinledi ve yapılabilecek çalışmalar kapsamında görüşlerini aktardı. Hisarcıklıoğlu, “Sorunlarımızı sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk ve bunların büyük bir kısmı hayata geçti” dedi.
Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları ile üyeleri, meslek komite başkanları ve üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, yüksek istişare kurulu üyeleri ile kadın girişimciler ve genç girişimciler kurullarının katılımıyla müşterek yapılan toplantı; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Toplantı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Türkiye’de ilk defa yapılan müşterek toplantı oldu.

HIZLI BİR ÇALIŞMA YAPTIK
Salgının başladığı ilk andan itibaren oda ve borsalarla birlikte hızlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Tüm iller ve sektörlerden bilgileri topladık. Muğla oda, borsa başkanlarımız da, dertlerinize tercüman oldu ve sizlerin taleplerini bize iletti. Biz de tüm bunlarla, 70 maddelik bir öneri seti hazırladık. Mart ayında sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti” dedi.

HAYATA GEÇEN ÖNERİLERDEN ÖRNEKLER
Rifat Hisarcıklıoğlu gerçekleşen önerilerden bazılarını şöyle aktardı:
*Pek çok sektörde Muhtasar-KDV-SGK ödemelerinin 6 ay ertelendi.
*Turizm, restoran, yolcu taşıma sektörlerindeki KDV 8’den 1’e indirildi.
*İş yeri kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü.
*Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet kapasitesi artırıldı.
*KGF teminatıyla kamu bankalarının düşük faizli kredi paketleri çıkardı.
*KGF teminatıyla TOBB Nefes Kredisi başlatıldığını ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirilerek, 600 gün süresinin 450 güne, 120 gün şartının 60 güne indirildi.
*Eğitim sektöründeki KDV oranı indirildi.
*Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 31 Ekim’e uzatıldı.
*Yatırım Teşvik sisteminde ilçe bazlı yeni bir yapılanma başlatıldı.
*Turizm sektörüne özel bir finansman destek paketi çıkarıldı.
*İstihdamın teşvikine dair, yeni bir düzenleme hazırlandı.

TOPLANTIYA 200 KİŞİ KATILDI
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarının ardından Moderatör Mustafa Ercan, toplantıya katılan yaklaşık 200 kişiden söz almak isteyen tüm sektör temsilcilerine söz verdi. MUTSO komitelerinden aktarılan sorunlar arasında, katı atık bedelleri, kısa çalışma ödenekleri, vergiler, ruhsat farklılıklarından doğan mağduriyetler, üniversite ve okulların kapalı olmasının doğurduğu sonuçlar, KGF Kredileri ve Nefes Kredisi ödemeleri, zincir marketlerin otopark yönetmeliği, konut kredileri, zeytinyağında tağşişli ürün satılması, zeytin karasuyuna kesilen cezalar, taşımacılık sektörünün ve seyahat acentelerinin yaşadığı sıkıntılar, SGK ve BAĞKUR ücretleri, sanayide kullanılan enerji ücretleri, ekmek fiyatları, mimar, mühendis ve şehir plancılarının yaşadığı proje hizmetlerindeki KDV oranları, SGK prim ödemeleri, kaçak yapılaşma sorunları, mermer atıkları döküm sahası sorunu gibi pek çok sorun birinci ağızdan detaylı olarak aktarıldı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sorunların ilgili kurum ve bakanlıklara iletileceğini ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın