Başkan Gürün: Muğla’nın alt yapısına 7 milyar lira gerekiyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Marmaris Belediyesi’ni ziyaret ederek gazetecilere son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başkan Gürün başta Marmaris olmak üzere Muğla geneliyle ilgili yaptığı açıklamada sadece alt yapı giderleri için 7 milyar TL’ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Dr. Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin de takip ettiği ziyarette Başkan Gürün, başta Marmaris olmak üzere Muğla geneliyle ilgili bilgiler vererek, “Marmaris’teki arıtma ve kanalizasyonu iki misline çıkarmalıyız. Tüm Muğla olarak alt yapı giderleri için 7 milyar TL’ye ihtiyacımız var” dedi.
Muğla genelinde problemlere değil çözümlere baktıklarını, Marmaris’e yol kanalizasyon ve arıtma ile ilgili gerçekleştirecek projelerin olduğunu söyleyen Osman Gürün, “Marmaris’te arıtma ve kanalizasyonu iki misline çıkarmamız gerekiyor. Mevcut kanalizasyon hattının kaçaklardan kaynaklanan ekstra yağmur ve deniz suyunu çekmesiyle ilgili sorunlarımız var. Bunları da Dünya Bankası kredisiyle ve diğer kendi gücümüzle yapacağız. Yolların hepsi yapıldı. 2019-2024 arasında 51 milyon liralık bir yatırım öngörüyoruz. Suyumuz var ama Bozburun ve diğer kısımlarda önemli su sorunlarımız devam ediyor. Geçici tedbirlerle bunu giderdik ama kalıcı olarak büyük bir yatırım ile bu suyu oralara taşımamız gerekiyor. Coğrafi yükseklik ve mesafe açısından önemli yatırım gerekiyor. Projeler ve finansman kaynaklarını araştırıyoruz. Belli bir noktaya da geldik” dedi.

MUĞLA GENELİ ALT YAPIYA 7 MİLYARTL GEREKİYOR
5 yıl içerisinde ana görevlerinin su kanalizasyon, alt yapı ve çevre ile ilgili konularda çok büyük kısmını yapmış olacaklarını söyleyen Gürün şöyle devam etti:
“Muğla’nın alt yapı sorunun ideal hale gelebilmesi için en az 7 milyar liralık bir yatırım gerekiyor. Bodrum’da alt yapı maalesef aldığımızda üstü milleti altı bizi yakıyordu. Şu anda kanalizasyon ile ilgili Turizm Bakanı ile imzaladığımız yeni projeyle Torba ve İçmeler’in 96’sına kanalizasyon ve arıtma verecek hale geldik. Çok az bir yer kaldı orayla ilgili sorunu da çözmemiz gerekiyor. Su ile ilgili kısmı çözmemiz gerekiyor. Bodrum’da Dünya Kredisi borcu aldık. Marmaris, Ören ve Fethiye’de alt yapı çalışmalarımız için kaynak gerekiyor. Yeni finansman ile ilgili Fransız Kalkınma Ajansı, Avrupa Finans Gruplarıyla çeşitli temaslarımız var. Bunlarla birlikte olabildiğince ideal noktaya getirmeye çalışıyoruz. Muğla’da su sıkıntısı çekmemek için 3 tane baraj yapmamız gerekiyor.”

BODRUM İÇİN ALINAN 277 MİLYAR LİRAYI 27 YILDA ÖDEYECEĞİZ
Muğla nüfusunun 2 milyona yaklaştığını, alt yapı için büyük bütçeler gerektiğini açıklayan Başkan Gürün, “Bodrum’da 277 milyon liralık Torba İçmeler kanalizasyon, yağmur suyu ve arıtma tesisi yapılmak üzere Ankara’da sözleşme imzaladık. Turizm Bakanlığımızın turizm alanı ilan etme yetkisi var. Daha önce ilan edilmiş turizm alanları ve yeni ilan edilen alanlar var. Bir bölge turizm alanı ilan ediliyorsa oraya ekstra bir nüfus ve alt yapı ihtiyaç hasıl oluyor. O zaman oranın alt yapısını bakanlığın yapması gerekir. Biz belediye olarak yeni imara açılan yerle ilgili bir harcamamız mümkün olamaz. O zaman yeni ilan edilen yerin sorumluluğunu alt yapı olarak sizin üstlenmeniz gerekir dedik ve bakanlığa kabul ettirdik. Krediyi onlar verecek. Bunun geri ödemesini belediye olarak vatandaşlardan aldığımız atık su bedelini bakanlığa devrederek 27 yılda ödemiş olacağız. Bir nevi uzun vadeli kredi almış oluyoruz. Muğla’nın katma değer olarak bütçeye verdiği miktarı iyi bilmemiz gerekiyor. Biz bunun yüzde kaçını alıyoruz bilmeliyiz. Vergi gelirlerinin önemli bir kısmının alt yapı eksiklerinin giderilmesinde kullanılmalı” dedi.

MARMARİS VE MUĞLA’DA BAŞKA NELER YAPILACAK?
Başkan Dr. Gürün bunları da şöyle açıkladı:
*İçmeler’deki kamp yerinin proje tasdikini bekliyoruz. Buraya denizcilik ve yelken ile ilgili eğitim merkezi haline getirip yılın uzun bir süresini burada eğitim çalışmaları yapacağız. Köy çocuklarımızın Muğla’nın çeşitli ilçelerinden toplayarak burada bir araya getirip eğitimlerini alıp birbirleriyle tanışmalarını yapacağız.
*Asparan’da kamp projemiz var. Covid nedeniyle durduruyoruz.
*Kısa mola diye sohbet etiğimiz hasta ve engelli çocukların orada eğitilip eğlenmesi, annesinin özel yaşamında kendisini terapi etmesi için Marmaris’te de yeni yerimizi açacağız.
*Seydikemer’den Bodrum’a kadar hepimiz Muğla’yız, büyük bir aileyiz. Marmaris’e yapılan bir hizmet Menteşe’de yaşayanı, mutlu etmeli. Yapılan her şey Muğla için yapılıyor.
*İlimizdeki merkezleri İstanbul’da olan çok sayıda otel ve kuruluşlar var. Bunlar kazancını buradan elde ediyor ama vergisini bağlı olduğu ilde ödüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ilin toplam vergilerinden yüzde 6’lık pay alıyoruz. Bu vergiler kazanılan illere yazılırsa belediyelerin kazancı daha da yükselir.
*Doluluk oranı yüzde 70’e ulaşmayan bölgelere yeni turizm alanları açılmamalı. Açıldığı taktirde bunun tüm alt yapı giderleri bakanlıkça karşılanmalı.
*Otellerden her şey dahil sistemi kaldırılıp COVİD bir fırsata çevrilmeli ki otellere gelen turistler otelde kapalı kalmayıp öğle ve akşam yemeğini çevredeki yerlerde yiyerek oraların da kazancına destek vermeli.
*Yasaklanan domuz avları tekrar başlamalı. Çünkü en hızla üreyen hayvanlar arasında domuzlar bulunuyor. Bunun önünü alamayız.

Bir cevap yazın