Turizmin kurtuluşu borç erteleme ve düşük faizli kredi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Ülke ekonomisinin döviz ihtiyacına sıkıştığı dönemlerde ön plana çıkarak can simidi olan Türk turizm sektörü temsilcileri, salgın döneminde dibe vuran turizm için kurtuluş reçetesini Çalışma, Maliye ve Turizm Bakanlıklarına bağladı. Kış aylarına ertelenen borçların 2021’e ötelenmesi ve yeni düşük faizli kredilerin bu sektöre de uygulanması gerektiği ileri sürüldü. İşletmecilere büyük maliyet getiren turizm sertifika programının her şeye rağmen devam etmesi ve hijyen uygulamalarının turist girdisinde önemli rol oynadığı ifade edildi. 

Ülke ekonomisinin döviz ihtiyacına sıkıştığı dönemlerde ön plana çıkarak can simidi olan Türk turizm sektörü temsilcileri, salgın döneminde dibe vuran turizm için kurtuluş ümitlerini önümüzdeki günler açıklanacağı düşünülen turizm paketine bağladı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Maliye, Çalışma ve Turizm Bakanlıkları bir çalışma içindeler ve turizm sektörünün nefes alabilmesi için bir dizi destek paketleri hazırladığını biliyoruz. Paketin içine ötelenen borçlara yeni bir öteleme ve yeni düşük faizli kredilerin eklenmesi en büyük beklentilerimiz arasında” dedi. Bülbüloğlu, SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundu.

EN KÜÇÜK AKSAKLIK DOMİNO ETKİSİ YARATIR
Turizmin sadece bir sektör olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağını, sektörde yaşanan herhangi bir aksamanın tur operatörleri, acenteler, konaklama sektörü başta olmak üzere bütün birleşenlere de domino etkisi yaratacağını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulundu. Bülbüloğlu, “Turizm sektörü başlı başına bir yapıya sahip. Sadece otel ve acentelerden oluşmaz. Bu endüstrinin içinde tur operatörleri, konaklama sektörü başta olmak üzere bütün birleşenleri de tüm dünyada ciddi olarak etkilendi. Biz bu moral çöküntüsüyle otellerimiz kapalı olarak yaza başladık. Fakat İngiltere, Rusya ve Ukrayna’nın hava koridoru oluşturmasıyla her ne kadar işletmeciye büyük maddi yük getirse de dünyaya örnek olabilecek bir turizm sertifika programıyla 1 Ağustos itibariyle çok yoğun bir şekilde yaz sezonunu açmıştık” dedi.

TURİZM SERTİFİKA PROGRAMI TUTTU
Ege Bölgesi olarak da hem iç ve hem de dış pazarda turizm sertifika programının beklenenden çok daha fazla başarılı olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını özellikle çizen Bülbüloğlu şunları söyledi:
“Turizm sertifikası zorunluluğu ile Temmuz ayı itibariyle iç pazarda hareketlilik başladı. İngiltere, Rusya ve Ukrayna’nın hava yollarını açmasıyla birlikte Ağustos ayı itibariyle gelen turistler de bu uygulamadan çok memnun olduğunu açık açık söylediler. Temmuz, Ağustos ve Eylül dönemi iyi geçirildi diyebiliriz. Burada hem iç, hem İngiltere, Rusya ve Ukrayna pazarları için dünyada da gidilebilecek ender yerlerden birisi olarak Marmaris, Bodrum, Fethiye’yi içeren Muğla programı, yani Dalaman uçuşları ön plana çıktı.”

BU SENENİN ŞAMPİYONLARI BUTİK OTEL VE SAHİL KASABALARI
Turistlerin genelde butik otel ve küçük sahil kasabalarını tercih ettiklerini de sözlerine ekleyen GETOB Başkanı, “Bu senenin şampiyonları genelde butik oteller ve sahil kasabaları oldu. Biz büyük oteller olarak çok zor bir dönem yaşadık. Hem sertifika programları ve hem de ağır maliyetlerle bacamızı tüttürmek, çorbamızı kaynatıp personelimize sahip çıkmak adına bu seneyi böyle geçiştirdik. Evet, belki sertifika programları için büyük giderlerimiz oldu ama bununla gelen müşteri memnuniyetini gördük ama maddi olarak dayanacak gücümüz kalmadı” diye konuştu.

İKİNCİ DARBE İNGİLTERE’DEN GELDİ
Ekim ayı sonuna kadar turist girdisinde önemli bir sayıya ulaşmayı beklerken Eylül sonu itibariyle İngiltere’nin geri dönüşlerde karantina karası alması nedeniyle yeni bir şoka girdiklerini söyleyen Bülbüloğlu şöyle devam etti:
“Geriye dönüşlerde karantina uygulaması getirilmese Ekim sonuna, belki de Kasım sonuna kadar devam edecek İngiltere pazarını maalesef kapatmak zorunda kaldık. Tek tesellimiz Rusya ve Ukraynalı misafirlerimizin Ekim ayı sonuna kadar kalacak olmaları. İşin doğrusu Bütün Türkiye ve resort otelcileri olarak bu sene için buna da şükür diyoruz. Bizi önümüzde bekleyen 6-7 aylık çok ağır bir kış dönem var. Bu sene yaz sezonunda bu dönemi karşılayacak bir kazanç olmadı. Sadece günü kurtarabildik. Dileğimiz önümüzdeki yılın salgından uzak bir yıl olması ama bununla ilgili endişelerimiz de var. Yarının ne olacağını bilmiyoruz.”

AKLIMIZA GELMEYEN GÜZEL ŞEYLER DE OLDU
Özellikle Muğla bölgesini İngilizlerin domine ettiğini de söyleyen Bülbüloğlu, sözlerini “Hayatında Türkiye’ye gelmeyi bırakın hiç aklına bile getirmeyen, genelde İspanya, Yunanistan ya da dünyanın başka yerlerine seyahat eden İngilizler buraya geldi. Aslında onlar için bir deneyim oldu. Özellikle Marmaris ve Antalya bu sene ilk defa gelen İngilizler ile karşılaştı. Bu gelenlerden iyi bir puan aldığımızı söyleyebiliriz. Belki de gelecekteki misafir portföyümüze bir sürü yeni insan ekledik. Ege ve Akdeniz’in güzellikleri ile Türklerin misafirperverliğini, konaklama tesislerinin kalitesini ve bu tür sıkıntılı günlerde ortaya koyduğu çözümlerle gelen turistleri şaşırttık. Bu bize gelecek yıllarda olumlu olarak dönecektir” diye sürdürdü.

2021’E İYİ HAZIRLANMAK ZORUNDAYIZ
Önümüzdeki yılda da salgının ortadan kalkmayacağını, kış boyunca yeni sezon için hazırlanmak zorunda olduklarını belirten Bülent Bülbüloğlu, “Bu sene tecrübe kazandık. Yeni sezona iyi bir başlangıç yapmak zorundayız. 2016, 17, 18 krizlerle uğraştık. 2019’da Thomas Cook battı, 2020’de salgın oldu. Önümüzdeki sene için yeni sayfa açmak istiyoruz. Turizm Bakanlığı’nın Türkiye tanıtımlarının Avrupa’da ses getireceğine inanıyorum. Bundan sonrasında bize en büyük destek devletimizden gelmeli” dedi.

KIŞA ERTELENEN KREDİLERİ YİNE ÖDEYEMEYİZ
Geriye dönük borçlar bu sene kış aylarına ertelendiğini, fakat borcu olan otel sahiplerinin bunu da ödeyemeyeceğini sözlerine ekleyen GETOB Başkanı, “Erteleme oldu ama borç ödenecek kadar kazanım olmadı ki. Kesinlikle destek gerekiyor. Bununla ilgili olarak da Maliye, Çalışma ve Turizm Bakanlıklarının bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz. Yeni bir turizm paketi hazırlanıyor. Bu sene bacamızı tüttürüp çorbamızı kaynattık ama kredi borçları olan otelci kardeşlerimizin işi çok zor. Bazı hava yolları havada tutulmaya çalışılıyor ama hep zarar yazıyor. Konaklama tesisleri de aynı durumda. Kredi çeşitlemeleri ve ertelenen krediler ile ödemelerin 2021 yılına ertelenmesi gerekiyor. Turizmcinin her kalem ödemesi yeniden gözden geçirilmeli. Düşük faizli kredilerin konaklama sektörüne de yansıtılması beklentimiz var” diye konuştu.

Bir cevap yazın