Uluslararası Göç’ün kazananları belli oldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 1’incisi düzenlenen ‘Göç’ temalı Uluslararası Karikatür Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Yarışmada 44 ülkeden 477 eser, Türkiye’den ise 271 Türk eseri yer aldı. Birincilik ödülünü kazanan Mehmet Arslan yarışmadan çekildi. 2’ncilik ödülü Özcan Çalışkan’ın olurken, 3. lük ödülünü ise Ukrayna’dan Olena Tsuranova kazandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göç temalı Uluslararası Karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. “Göç” konulu karikatür yarışmasında 44 ülkeden 477 eser, Türkiye’den ise 271 Türk eseri yer aldı. Birincilik ödülünü kazanan Mehmet Arslan yarışmadan çekildi. 2’ncilik ödülü Özcan Çalışkan’ın olurken, 3. lük ödülünü ise Ukrayna’dan Olena Tsuranova kazandı.
Belçika Karikatürcüler Derneği Başkanı Rudy Gheysens, Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Dr. Yeditepe Ün. Öğrt. Gör.-Karikatürcü), Şevket Yalaz (Karikatürcü), Sait Munzur (Karikatürcü), Savaş Ünlü (Mizah Yazarı), A. Kadir Uslu (Karikatürcü), Mehmet Selçuk (Karikatürcü-Koordinatör) ve Büyükşehir Belediyesi temsilcisinden oluşan jüri birbirinden değerli eserler arasından dereceye girenleri belirlemede oldukça zorlandı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ ALMADI
1. Uluslararası Karikatür yarışmasına İngiltere’den katılarak birincilik ödülünü kazanan Mehmet Arslan özel gerekçeleri nedeniyle yarışmadan çekildi. Buna göre 2’ncilik ödülü Türkiye’den Özcan Çalışkan’ın, 3’ncülük ödülü ise Ukrayna’dan Olena Tsuranova’nın oldu.  Bunun yanı sıra jüri 3 mansiyon ödülünü 1. Saeed Sagedhi (İran), 2. Mojmir Mihatov (Hırvatistan), 3. Oğuz Gürel’e (Türkiye) verdi. Ayrıca Naz Ağaoğlu (Balıkesir) ve Toprak Efe Pehlivan (Bursa) 18 yaş altı ödülüne layık görüldüler. Mümin Durmaz ise Turan Özdemir özel ödülünü kazandı.

MUĞLA’NIN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ
Karikatürcüler Derneği adına konuşan Karikatürist Mehmet Selçuk “Muğla’nın kültürel zenginliğini tüm misafirlerimiz gördü. Muğla’mız kültürel ve sanatsal anlamda daha da güzel büyüyecek. Karikatürcüler Derneği adına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür ederim” dedi.
Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanı Taner Yiğit “Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 5 ulusal karikatür yarışmasının ardından uluslararası yarışmamızı gerçekleştirdik. 44 ülkeden 477 eser katıldı. 748 karikatür derecelendirmeye alındı. 5 yılda 2 bin 100 karikatürümüz oldu” diye konuştu.

KARİKATÜR HERKESE GÖRE FARKLI BOYUTTA VE YORUMA AÇIK
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş “Muğla Büyükşehir belediyemiz 5 yıl boyunca karikatür yarışmasını ulusal çapta, bu yıl ise uluslararası yapıldı. Ve konu Göç’tü. Ülke olarak bulunduğumuz coğrafya konumu dolayısıyla göç güzergahında yer alıyor ve Muğla olarak da sıkıntılarını yaşıyoruz. Karikatür herkese göre farklı boyutta ve yoruma açıktır. Ülkemizde karikatüre tahammül edilemiyor. Büyükşehir belediyemizin bunu yapması bizim ve ülkemiz için çok önemli” dedi.

YAŞANAN SIKINTILAR ÇİZİLİYOR
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise “Muğla Büyükşehir Belediyemiz ilkleri gerçekleştirme konusunda Muğla’mız adını her zaman duyurmuştur. Günümüzde topluma yaşanan sıkıntıları çizdiğiniz zaman zor durumda kalınıyor. Emeklerinden dolayı tüm sanatçı dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan “Değerli bir etkinlikle bir aradayız. Ülkelerin yönetsel anlamda zorlandığı dönemlerde en çok baskıyı sanatçılarımız görüyor. Karikatürden rahatsız olanlar her dönem oldu. Böyle bir süreci yaşadığımız ortamda bu gün karikatür sanatçıları için anlamlı olmalı. Etkinliğin uluslararası olması çok önemli” dedi.

SOSYALLEŞMEYE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Karikatür sanatı, iki üç sayfalık metni anlatan, yorumlanabilen, toplumun ihtiyaç duyduğu sanat dallarından birisi. Göç, dünya ve ülkemizin yaşamakta olduğu en dramatik sahneleriyle karşılaşmamıza neden oluyor. Türkiye’de ekonomik olarak zayıflayan Anadolu illerinden büyük şehirlere sürekli bir göç var. İstanbul’da yaşayan 10 kişiden sadece bir kişi İstanbul doğumlu. Anadolu’ya ekonomik yatırımlar yapılarak göçün engellenmesi lazım. 5 milyon Suriyeliyi davet etmemeliyiz. Tabi insani yardımımızı yapacağız. Ekonomi kötüyse köyden şehre, şehirden şehre, daha sonra da ülkeden ülkeye oluyor. Karikatürcünün sanatı ile bunu toplumlara anlatan göç başlıkla uluslararası karikatür yarışmasını gerçekleştirdik. Muğla’mızda dünyanın farklı ülkelerinden özgürce çizebilen düşünceleri bir araya getirdik. Kültür kenti Muğla’mız sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın