Marmaris’te JES’e de ÇÖP’e de hayır

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi Bencik Koyu ve çevresinde yapılması düşünülen fakat ÇED raporu nedeniyle daha sonra iptal edilen Jeotermal Elektrik Santraline (JES) karşı çıkan Marmaris Kent Konseyi üyeleri koyda temizlik yaparak farkındalık yaratmak amacıyla 30 poşet katı atık topladı.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesindeki Bencik Koyu ve çevresinde yapılması düşünülen fakat çevrecilerin karşı çıkması nedeniyle de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci tepkiler sonucunda iptal edilmesine rağmen, farkındalık yaratmak isteyen Marmaris Kent Konseyi üyeleri koydan 30 poşet katı atık topladı.
Muğla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Marmaris’in Hisarönü Mahallesindeki Bencik Koyunda JES için karar almış fakat başta çevreciler olmak üzere Marmaris Kent Meclisi ve çok sayıda STK bu karara karşı çıkmıştı. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de yaptığı açıklamayla “Faaliyet alanının, mutlak koruma gerektiren ‘Hassas Zon’ tanımlı alanda kalması ve alanda telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açarak mevcut flora, fauna, ekosistem bütünlüğüne zarar verecek olması nedeniyle ÇED süreci iptal edilmiştir” denilerek projeden vaz geçildiğini duyurmuştu.

FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK
Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Atilla Geniş 35 kişiyle birlikte Bencik Koyu’nda farkındalık yaratmak amacıyla temizlik yaptıklarını açıkladı. Geniş, “Marmaris Bencik koyunda verdiğimiz JES Projesi iptali mücadelesinden sonra farkındalık etkinliği olarak koy çevresinde, 7 Marmaris Belediye çalışanı, 5 Akut gönüllüsü, Kent Konseyi ve Hisarönü Mahalle Meclisi üyelerinin katılımıyla çöp temizliği gerçekleştirdik. Temizlikte genelde bira şişesi, plastik su atıkları, poşetler, maskeler topladık. Marmaris’i eşsiz kılan bu deniz bu orman korumaya devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın