İYİ Partili Ergun, “Gökova Körfezi’ndeki değişiklik doğru mu?”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Muğla’nın Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri ile Gökova Körfezi’ndeki Doğal Sit Alanları statülerinin değiştirildiği iddiasıyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla TBMM’ne soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla Muğla’nın Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri ile Gökova Körfezi’ndeki Doğal Sit Alanları statülerinin değiştirilip değiştirilmediğiyle ilgili TBMM’ne soru önergesi verdi. 
Prof. Metin Ergun’un soru önergesi şöyle:
“Basına yansıyan haberlere göre, Muğla ilimizin Marmaris, Milas ve Ula ilçeleri ile Gökova Körfezi’ndeki Doğal Sit Alanlarının statülerinin bakanlığınız tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak da söz konusu alanlarda marina ve başka amaçlar için yapılaşmanın önünün açıldığı belirtilmektedir.
Geçmişteki birçok benzer eylemin sonunda çok sayıda doğal sit alanının doğal vasfını kaybederek ranta kurban edilmiş olması dolayısıyla, iddia edilen bu girişim Muğlalı hemşerilerimiz nezdinde büyük bir endişe yaratmaktadır.”

İŞTE O SORULAR
Bu çerçevede;
* Basına yansıyan söz konusu bölgelerdeki “Kesin Korunacak Hassas Alanların, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanlarına dönüştürüldüğü ve böylece yapılaşmaya açık hale getirildiği iddiaları doğru mudur?

* Bu iddialar doğruysa, bakanlığınız bu kararları hangi kamu yararına istinaden almıştır?

* Bu iddialar doğru ise, söz konusu kararlar alınmadan önce bu bölgelerde yapılacak böyle bir değişikliğin doğal sit alanları üzerindeki etkileri ile ilgili yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmış mıdır veya üniversitelerden herhangi bir bilimsel etüt talep edilmiş midir?

Bir cevap yazın