CHP’li Burak Erbay, “Sütçü ve çiftçimiz perişan”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da süt ve hayvan üreticileri ile çiftçileri gezerek sorunlarını dinleyen CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay , “İncelemelerimde mutlu olan tek bir süt üreticisi, çiftçimiz ve hayvan yetiştiricimize rastlamadım. Herkes perişan halde” dedi.

Muğla’nın ilçelerinde süt ve hayvan üreticileri ile çiftçileri gezen CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay Marmaris, Ula ve Seydikemerli süt üreticisi, çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin dertlerini dinledi. Erbay , “İncelemelerimde mutlu olan tek bir süt üreticisi, çiftçimiz ve hayvan yetiştiricimize rastlamadım. Herkes perişan halde” dedi.
Nereye giderse, kiminle karşılaşırsa sürekli dert dinlediğini, vatandaşların mutlu olmadıklarını, her geçen günün daha kötüye gittiklerini belirten Erbay, “Nereye gitsek çok büyük sorunlarla karşılaşıyoruz. Vatandaşın sırtına her geçen gün daha büyük sorunlar yükleniyor. Ekonomik kriz, işsizlik, salgın, vatandaşımızı içinden çıkılmaz bir duruma getirdi. Artık kahramanlık yapmayı bir kenara bırakıp acilen çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

İKTİDAR RAKAMLARLA OYNAYARAK PEMBE TABLO ÇİZİYOR
 “Bu ziyaretlerimizde büyük bir ekonomik kriz içinde olduğumuzu gözlemliyorum. İktidar her ne kadar rakamlarla oynayarak pembe bir tablo çizmeye çalışsa da gerçek gün gibi orta yerde duruyor. İşte çiftçimizin hali ortada ve artık üretemez hale geldi. Girdi maliyetleri her gün artıyor. Ancak çiftçimizin ürünü para etmiyor” diyen CHP’li Erbay şöyle devam etti;
“Tarımı ithalata teslim ettiler. Üreticilerimiz çok zor şartlar altında, ağır girdi maliyetlerine rağmen üretim yapamaya çalışıyor. Tohuma, gübreye, ilaca ve mazota gelen zamlar karşısında üretim yapamaz duruma geldiler. Ancak artan maliyetlere karşı çiftçimizin ürünleri para etmiyor. Tarımsal üretim, bir ülke için olmazsa olmazdır. Bunun en somut örneğini içinde bulunduğumuz salgın döneminde gördük. İktidar tarımsal üretime destek vermek yerine ithalata yönelmiş durumda.”

YUNANİSTAN’DAN PİRİNÇ İTHAL EDİYORUZ
En son Yunanistan’dan pirinç ithal edildiğini duyduğunu ve buna şaşırmadığını belirten Av. Erbay, “Bu ülke, kendi kendine yeten bir tarım ülkesiyken tarım ürünü ithal eden bir ülke durumuna düştü. Yunanistan’dan da pirinç ithal ediyoruz ya artık gerisini siz düşünün. Bu durum tarımımızı bitirmektedir. Çiftçimizin omuzlarındaki maliyetler azaltılmalıdır. AKP iktidarı döneminde tarım arazilerimiz yaklaşık yüzde 13, ülkemizdeki çiftçi sayısı da yaklaşık yüzde 45 oranında azalmış durumda. Seydikemerli tarım üreticisi artan maliyetler karşısında eziliyor” dedi.

ÜRETİCİ DOMATESİNİ 1 LİRAYA SATAMIYOR
Seydikemerli domates üreticilerinin emek vererek ürettikleri domatesin kilosunun 60 kuruş ile 1 TL ye alıcı bulmasından şikayetçi. Bu fiyatlarla satılan domates maliyeti dahi karşılamıyor. Maliyetler neredeyse yüzde 100 yükselirken ancak ürün fiyatı bir türlü artmıyor. Köylümüzün bize ilettiği önemli bir sorun da her ürün için ayrı su bedeli alınması. Tarlasına ektiği her ürün için su bedeli alınması zaten çok zor koşullarda üretim yapan çiftçimiz için önemli bir ek maliyet getiriyor. Bu nedenle çiftçilerimizden her yıl için bir kere su bedeli alınmalı” diye konuştu.

HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN KÖYLÜMÜZ DE ZOR DURUMDA
Seydikemer’de hayvancılıkla uğraşan köylüleri de ziyaret eden ve onların da durumunun iç açıcı olmadığını sözlerine ekleyen Erbay şöyle devam etti:
“Sütün litresi 2.30 TL olarak açıklandı. Sütün litre fiyatına zam gelmiyor ama tonu 650-700 TL olan saman bugün 940- 950 TL’ye yükselmiş durumda. Süt üreticisi bir litre süte ancak bir kilo yem alabiliyor. Daha önce 25 kuruş olan litre başı destekleme şimdi 10 kuruşa düşürüldü. Ayrıca devletin verdiği buzağı desteği de 2019 yılından beri ödenmiyor. Bu nedenle birçok üretici hayvancılığı bırakıyor.
Geçtiğimiz yıl bir milyon süt hayvanı kesildi. Ülkemizde süt üretilirken ve bu sütlerden en kaliteli peynirler yapılırken AKP iktidarı Venezuela’dan bin 500 ton peynir ithal etme kararı aldı. Kendi çiftçisi ve hayvancısı yok olmak üzereyken bunları yapmak ihanettir.”

Bir cevap yazın