Marmaris’te eski ününü yitiren yer fıstığında atak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi Turgut Mahallesinde Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye çapında tanınan yer fıstığının yeniden eski ününe kavuşması için çalışmalara hız verildi. Turgut Mahallesi’nde Marmaris Belediyesi’ne ait 20 dönümlük arazinin 4 dönümüne ekilen yer fıstığının ilk hasadı elde edildi. Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Fıstığımızı kısa sürede Marmaris markasını olarak ününe kavuşturacağız” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Turgut Mahallesinde Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye çapında tanınan ve tonlarca ülkenin her yerine gönderilen fıstığın eski ününe kavuşması için çalışmalara hız verildi. Marmaris Belediyesi’ne ait Turgut Mahallesi’ndeki 20 dönümlük arazinin 4 dönümüne ekilen yer fıstığının ilk hasadı gerçekleştirildi. 1 ton ürün beklediklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Fıstığımızı kısa sürede Marmaris markasını olarak ününe kavuşturacağız” dedi.
Mayıs ayında ekimleri gerçekleştirilen yer fıstığının ilk hasadı için Turgut Mahallesi’nde tören düzenlendi. Muğla Belediye Başkan ve yardımcılarının hazır bulunduğu törende yeni hasat basın mensuplarına tanıtıldı.

MARMARİS’İN YENİ MARKASI OLACAK
Belediye Başkanı Mehmet Oktay çam balından sonra Marmaris’in en önemli markaları arasına yer fıstığını da sokmak istediklerini belirterek, “Tarıma önem vereceğimizi seçim dönemimizde de söylemiştik. İlk adımı yer fıstığı ile attık. Tabii ki bunun devamı bölgemizde yetişebilecek her türlü tarım ürünleriyle gelecek. Fıstığı Çamlı, Çetibeli ve Karacasöğütte mahallelerinde de geliştireceğiz. Turgut’ta belediyemize ait 20 dönümlük alanda deneme olarak 4 dönümde fıstık ekmiştik. Bu yıl için hesaplarımıza göre bir ton fıstık bekliyoruz” dedi.

ÜRETİCİLERE ÖDÜNÇ VERECEĞİZ
Üretimin daha yaygınlaşarak fıstığın eski ününe kavuşabilmesi için mahalle sakinlerine elde edilecek ürünün büyük bir bölümünü ödünç vereceklerini de sözlerine ekleyen Oktay şöyle devam etti:
“Amacımız herkesin fıstık üretimine geçmesi. Bu sene ödünç verdiğimiz fıstıkları önümüzdeki senenin üretimlerinden bize geri verecekler. Ayrıca biz ekim yaparken önceki yıllarda kendi tarlalarına ekim yapmayan vatandaşlarımız da girişimize destek vererek ekim yaptı. Turgut Mahallesi’nde bu sene 18 tona yakın bir beklentimiz var. Kooperatif kurduk. Üreticilerimiz tarımsal ürünleriyle de dünya çapında da adını duyurmaya aday. Geçtiğimiz aylarda çam balının coğrafi işaretlemesi gerçekleşmişti şimdi fıstık için de müracaat ettik. Marmaris markası adı altında pazarlamamızı sürdüreceğiz.”

CUMHURİYET’İN İLK YILLARINDA TONLARCA ÜRETİM VARDI
Turgut Mahallesi’nde hala yer fıstığı üretimi ile ilgilenen Erhan Şahincan SÖZCÜ’ye konuşarak, “Fıstık üretimi burada Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar dayanır. Fıstığın bu kadar ünlü olmasının nedeni toprağı çok verimli olması. Hem killi ve hem de yumuşak toprak olduğu için patatesti, fıstıktı yetiştirmek için çok uygun. Toprağı bu özelliğinden dolayı da yıllardır çok lezzetli fıstıklar yetiştirildi. Çok eski yıllarda Türkiye piyasasına buradan tonlarca fıstık dağıtılırken zaman içerisinde turizm faktörünün de daha fazla gelişmesiyle birlikte üretim giderek azaldı. Sadece kendi ve Marmaris pazarında satacak kadar yetiştiriliyordu. Türkiye’de tarıma yeniden önem verilmeye başlandığında Turgut ve çevremizde yaşayanlar yeniden fıstığa yöneldiler. Belediyemiz de köylüye sadece fıstık değil tarım alanında destek vermek amacıyla girişimde bulundu. İlk hasadı topladık. Eskiden olduğu gibi Türkiye piyasasına verilmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın