Ralli Marmaris’te doğa ve çam balını bitirdi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde gerçekleşen “Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Yarışı” sonrasında sariipekhaber.com’a özel açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu üyeleri rallinin maddi ve manevi ilçeye neler getirip neler götürdüğünü açıkladı. Üyeler, “Bize  ‘Ralli’ adı altında bir hayal satıldı” dedi. İddialar arasında rallinin her yönden ilçeye zarar verdiği, hiçbir getirisinin olmadığı gibi masrafların zaten Cumhurbaşkanlığınca karşılandığı, bölgede bal üretiminin yüzde 70 azaldığı ileri sürüldü. MAYBİR üyesi Hasan Hüseyin Aydın Aydın, “3 yılda 68 sıralı arı noktasını bitirdiler. Marmaris’te arıcılık bitti” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde gerçekleştirilen Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Yarışı sona ermesine rağmen yankıları devam ediyor. Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu üyeleri rallinin Marmaris’e yararından çok çok daha fazla zararı olduğunu açıkladı. sariipekhaber.com’a konuşan üyeler “Bize  ‘Ralli’ adı altında bir hayal satıldı” dedi. İddialar arasında ekonomik katkının olmadığı, 155 kanalda canlı yayınlanmadığı, WRC bunu 89 dolar ödeyen herkese banttan yayınladığı, yarış alanının Milli Park, ÖÇK ve bal üretim alanları olduğu, bu sene çam balı üretiminin yüzde 70 azalacağı, çok arı ölümlerinin olacağı iddia edildi. MAYBİR üyesi Hasan Hüseyin Aydın, “3 yılda 68 sıralı arı noktasını bitirdiler. Marmaris’te arıcılık bitti” dedi.
Yaklaşık 6 ay ara verilen WRC’nin, 5. ayağında toplam 707 kilometrelik zorlu parkurda, 3 gün boyunca Marmaris ve Datça bölgelerindeki 12 özel etapta yarışan dünyanın önemli otomobil sporcuları ülkelerine döndü ama yarışların Marmaris’teki yankıları sürüyor.

RALLİ YANILGISI
Ralli sonrasında Marmaris Kent Konseyi, ralliye karşı olmadıklarını, ülkeyi gerçek anlamda tanıtacak, ülke yaşayanlarına katma değer katacak her şeye destek vereceklerini, Marmaris’in en önemli değerleri olan deniz ve ormanlarını, özellikle Milli Parkların korunması gerektiğini, oysa yarışların Milli Park alanlarında yapıldığını belirten bir açıklama yaparak ralli konusu eleştirilince çeşitli kesimlerden de destek geldi.

TÜRKİYE’NİN KARI VE ZARARI NEDER?
Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu üyesi ve Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, “Türkiye’nin cebinden ne kadar para çıkıyor ve ne kadar gelir elde ediliyor buna bakmalıyız. Marmaris’in reklamı yapılıyor ve dolayısıyla turizm geliri oluyor deniliyor. 1990’larda değiliz. Motor sporları o yıllarda meşhurdu. Dalaman Havalimanının yolcu giriş çıkışlarına baktığımız zaman hareket grafiğinde bir yükselme yok. Son 10 yılda bu sezonda sürekli aşağıya gitmişiz. Bu sene zaten seyirci yasaktı. Geçen sene seyirci vardı da kaç kişi geldi?” dedi.

RALLİCİLER PARA ÖDEMİYOR Kİ
Otellerde kalanların hepsinin pilot ve yarış takımları olduğunu, yarışların Cumhurbaşkanlığı himayesinde olduğu için de masraflarını devletimizin karşıladığını belirten Gök sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunun yanı sıra WRC lisans için ne kadar para ödediği soru işareti. 2019 yılında Marmaris Rallisi sonrası İnstagram’da Ralli Turkey, WRC Turkey, Marmaris Ralli, Ralli Marmaris gibi etiketlerle ne kadar paylaşım yapılmış buna baktık. Komiktir 2000+ paylaşım yok. Burada havai fişek gösterisi yapsak 2 binin üzerinde bir paylaşım olur. Twitter’da adı yok. Ralli Twitter’da trend topic (En çok kullanılan akım konusu) değilken aynı zamanda Türkiye’de izlenme sayısı çok az olmasına rağmen Fransa Bisiklet Turu Türkiye’de trend topic oldu.”

NEYİN REKLAMI NEREDE VE NASIL YAPILIYOR?
Her sene yapılan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun sürekli Eurosport kanalından yayınlandığını hatırlatan Tolga Gök, “Tanıtım böyle olur. Marmaris Rallisinin hangi kanaldan yayınlandığının cevabını kimse veremiyor. 89 Dolar’a WRC’den yayın alıyorsun. Sözde dünyada 1,5 milyon insana hitap ediyormuş. Rallinin 155 televizyon kanalından canlı yayınlarla tüm dünyaya ulaştırılmadığını herkes biliyor. Bu sene yarışları ben Marmaris’ten izleyemedim ki, dünya izlesin. Hepsi bant yayın. Mesela Google’da Japonca, Portekizce, İspanyolca Polonya, Danimarka ve daha başka dillerde Marmaris Ralli diye yazın sonuç yok” diye konuştu.

BİZE BİR HAYAL SATILDI
Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu üyesi Biyolog Halime Şaman da, “Bize bir hayal satıldı ama bu hayalin gerçekte satın alınmadığını gördük. Marmaris, Milli Park, Hisarönü Yarımadası fok balıklarının koruma bölgesi, nesli tükenmekte olan endemik ve canlıların hala hayatlarını sürdürebildikleri bir yer. Bunu anlatsak dünyaya çok daha fazla turist çekeriz. ‘Datça – Bozburun Yarımadaları’ Avrupa’da korunması gereken 100 sıcak orman noktasından, ülkemizde ise 9 sıcak orman noktasından birisi. Marmaris Milli Parkları Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan “Akdeniz Ormanları” ve denizel olarak Akdeniz Bölgesi içinde yer alıyor. Ayrıca Mayıs 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın imzalayıp onaylaması ile Marmaris Bördübet’de 3 bin 433 hektarlık alan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak ilan edilmiştir” diye konuştu. 

68 ARI NOKTASINI BİTİRDİLER
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) üyesi ve 40 yıllık bal üreticisi Hasan Hüseyin Aydın ise söyledi:
“3 yıldır ralli çevresinde bal yok. Marmaris’te ralliden etkilenen 68 tane arı noktası var. Buradaki arıcılara ralliden önce kovan getirmeyin denildi. Yaşayabileceğimiz sıkıntıları önlemek için geçen yıl ralli öncesinde biz bal üreticilerine sözler verildi. Kaymakamımız, ralli temsilcileri, Marmaris Orman İşletme Müdürü, İlçe Tarım Müdürü ve MAYBİR temsilcisi olarak bunları konuşmuştuk. Bir komisyon oluşturulup zararı olmayacak yerlere parkur açılmasına karar verildi. Özel cepler açılacak denildi. Hiç birisi yerine getirilmedi.”

BU SENE MARMARİS ÇAM BALI YOK
Bu sene Marmaris çam balında yüzde 70’lik kayıp olacağını söyleyen Aydın, “Şu günlerde yağmur yağıp çamlar ve püren üzerindeki tozları temizlemezse bu sene kimse bal beklemesin. Geçen sene ralli sonrasında yağan yağmur bizi kurtarmıştı. Şu anda çamlar üzerinde bal olsa bile onların hepsi toza bulanmış durumda. Arı zorunlu olarak gidip o tozlu balı alıp getirip bize yedirecek, ya da almayacak ve aç kalacak. Bir Osmaniyeli olarak benim bu ralliden çıkarım, kazancım ne? Gelip benden bir kilo bal mı aldılar?” dedi.

BALSIRALI BÖLGELERİN HARİTASI VAR
Ralli yapılan yerlerin hemen hemen yüzde 90’ı bal sıralı bölge olduğunu da sözlerine ekleyen Hasan Hüseyin Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Balsıralı bölge balların çok olduğu çamların sıralandığı yer anlamına geliyor. Bal sıralı alanların haritaları orman müdürlüklerinde var. Ralli parkuru o haritalara göre seçilmeliydi. Bu sene Osmaniye’de ralli parkurunu çok daha fazlalaştıracaklardı ama biz köylüler olarak istemediğimizi söyleyince fazla yanaşmadılar. Kenarından geçtiler.”

Bir cevap yazın