Datça’yı bekleyen büyük tehlike

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Datça Yarımadası, Bodrum ve Marmaris gibi beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten ve konuyu 5,5 milyon takipçisine twitter’da duyuran ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, “Köy yerleşim alanlarındaki imar yönetmeliğinin en ‘fazla 85 m2 tabanlı tek bağımsız yapı’ kuralı müteahhitlerce 1+1 odalı 4 bağımsız birim olarak yapılarak Datça’da kıyım yapılıyor” dedi.

Türkiye’nin ender kalan doğal cennetlerinden Muğla’nın Datça Yarımadası, Bodrum gibi, Marmaris gibi beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten ve konuyu 5,5 milyon takipçisine twitter’da paylaşan ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, “Köy yerleşim alanlarındaki imar yönetmeliğinin en ‘fazla 85 m2 tabanlı tek bağımsız yapı’ kuralı müteahhitlerce 1+1 odalı 4 bağımsız birim olarak yapılarak Datça’da kıyım yapılıyor” dedi.
Yarımadada köy yerleşim alanlarındaki imar yönetmeliğinin “En fazla 85 m2 tabanlı tek bağımsız yapı” kuralına rağmen, müteahhitlerin plan notlarındaki belirsizlik nedeniyle 85 m2’lik yapıda 1+1 odalı 4 bağımsız birim inşa etmeleri bardağı taşırdı. Datça mahallelerinde bu anlayış nedeniyle betonlaşma ve sitelerin çoğalmasıyla vatandaşların tepkileri yoğunlaştı. Datça Yarımadası, Bodrum gibi, Marmaris gibi beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ileri sürüldü.

KENT KONSEYİ, “OLAYA SEYİRCİ KALINAMAZ”
Gelen şikayetleri değerlendiren Datça Kent Konseyi, uygulanan bu imar nedeniyle Datça Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay almasını istedi. Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, uygulamanın hatalı olduğunu, 85 m2’lik yapının sadece bir birimden oluşması gerektiğini, aksi takdirde 1+1 odalı çok birimin köy dokusunu ve geleneksel yapı tipolojisini bozacağını belirtti.
Ancak, Çevre Bakanlığı’nın bu açık ve net görüşüne rağmen, Datça Belediyesi’nin henüz hazırlık aşamasında olan 1+1 şeklinde yapılacak birçok yeni projeye ruhsat vereceğini açıkladı. Bu duruma göre belediyenin Çevre Bakanlığının bu yazısına rağmen 22 site projesine ruhsat vereceği düşünülüyor. Başta Muğla Çevre Platformu ile birçok Datçalı harekete geçerek topluca belediyeyi mahkemeye vereceklerini açıkladılar.

LEVENT ÜZÜMCÜ DUYURU YAPTI
Kıyıma kimsenin duyarsız kalmamasını isteyen ve twitter’da 5,5 milyon takipçisi olan ve her fırsatta Datça’ya dinlenmeye gelen ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, attığı twit ile de çevrecileri harekete geçirdi. Üzümcü sosyal medya hesabından yüzlerce destek yağdı.  

BELEDİYEYE DİLEKÇE VERİLDİ
Geçtiğimiz hafta 1+1’lik yeni projelere onay verilmemesi için Datça Belediyesi’ne dilekçeyle başvuran bir grup Datçalı, eğer projelere onay verilmesi halinde mahkemeye başvuracaklarını da belirttiler. Datçalı çevrecilerin daha önce aynı şekilde ruhsat verilmiş ve şu anda inşaatı devam eden projeleri de mahkemeye verip, vermeme konusunu masaya yatırdıkları belirtildi.
Öte yandan belediye yetkililerince konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın