CHP’li Erbay: Esnaf ve çiftçilerin borçları acilen ötelenmeli

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Marmaris ve Ula ilçelerini ziyaret eden CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi alarak esnaf ve çiftçilerin sorunlarını dinledi. Erbay, esnaf ve çiftçinin bankalara ve devlete olan borçlarının bir an önce en az bir yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, Ula ve Marmaris ilçelerinde esnaf ve üreticileri dinledi. Corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan sorunlar hakkında bilgi alarak esnaf ve çiftçilerin sorunlarını dinleyen Erbay, esnaf ve çiftçinin bankalara ve devlete olan borçlarının bir an önce en az bir yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini söyledi.
Corona virüs salgını nedeniyle esnafın büyük zorluklarla karşı karıya kaldığını ifade eden Erbay, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de corona virüs salgınının ekonomik etkilerini hissediyoruz. Esnafımız çok zor bir dönemden geçiyor. Birçok esnafımız siftah dahi yapamadan dükkanını kapatıyor. Ancak buna rağmen kira, vergi, SGK primi, kredi gibi ödemeler için hiçbir destek görmüyor. Esnafımızın kira, sigorta, stopaj ve faturalar gibi birçok borcu birikmiş durumda. Esnafın bankalara olan kredi borçları ile devlete olan borçları acilen en az bir yıl süreyle ötelenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde böyle giderse esnafımız büyük bir yıkıma uğrayarak iflasa sürüklenecek. Gerekli tedbirler alınmalı ve esnafımızı rahatlatacak destek paketleri devreye sokulmalıdır ” dedi.

TURİZM SEZONU BEKLENİLENİN ÇOK ALTINDA KALDI
Salgın nedeniyle turizm sezonunun da beklendiği gibi geçmediğini hatırlatan CHP’li vekil, “Bir miktar da olsa hareketlenen turizm sezonunu bir süre daha uzatabilmek bizim elimizde. Hep birlikte elimizden gelen özen ve dikkati göstererek, gerekli hijyen tedbirlerini almalıyız” şeklinde konuştu. Esnaf ziyaretlerinin ardından CHP ve İYİ Parti Marmaris ilçe örgütleri ile birçok sivil toplum örgütü temsilcileriyle de bir araya geldi.

ÇİFTÇİMİZ ÜRETEMEZ HALE GELME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA
CHP Milletvekili Erbay, bir gün sonra gerçekleştirdiği  Ula ziyaretinde, ilçesinin kırsal mahalleleri Turgut, Gölcük, Portakallık, Örnekköy, Kızılyaka ve Karabörtlen’i ziyaret etti. Milletvekili Erbay, burada muhtarlar, kooperatif başkanları ve üreticilerin sorunları dinledi.
Ekonomik kriz ve yüksek girdi maliyetleri nedeniyle çiftçilerin üretim yapamaz duruma geldiğini söyleyen Erbay, “Bu mahallelerimizdeki verimli topraklarda köylümüz tütün, susam ve pamuk yetiştiriyordu. Şimdi bu ürünler yok denecek kadar az. Sadece çiftçilerimiz değil hayvancılıkla uğraşan, arıcılık yapan köylümüz de çok zor durumda. Bir an önce ortak akılla, ‘Milletin Efendisi Üreten Köylünün’ sorunlarını çözmek zorundayız” dedi.
Esnafın yaşadığı sorunların çiftçiler için de geçerli olduğunu ifade eden Erbay, “Çiftçimiz de salgından olumsuz bir şekilde etkilendi. Maliyetlerin artması ve kredi ödemeleri çiftçimizi de zor durumda bırakmaktadır. Çiftçilerimizin kredi ödeme zamanı geldi ancak birçok çiftçimiz ödeyebilecek durumda değil. Çiftçilerimiz için de acil bir destek paketi açıklanmalıdır. Kredi borçları ve diğer borçlar ötelenmelidir. Tarımsal destek paketleri artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ SORUN KIRSAL ALANDAKİ YAPILAŞMA
Çiftçilerin öneli bir sorununun da kırsal alandaki yapılaşma olduğunu dile getiren CHP’li Erbay, “Çiftçilerimiz kırsal alandaki yapılaşmadan şikayetçiler. Buradaki yapılaşma tarımsal üretimi ve hayvancılığı, arıcılığı olumsuz etkiliyor. Yapılaşma doğaya zarar verdiği kadar tarımımıza da zarar veriyor. Bu konuda da gerekli adımların atılmasını bekliyorlar. Yapılaşma ile ilgili olarak doğamıza ve tarımsal üretime zarar vermeyen doğru bir planlama yapılması gerekiyor. Bize iletilen sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunacağız” şeklinde konuştu.

MUĞLA’MIZ GÜLMEYİ HAK EDİYOR
Esnafın ve köylünün sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini belirten Erbay, “Onların sesi olmaya, Muğlalı hemşerilerimiz ve Muğla sevdalısı dostlarımız ile Muğla’mızın problemlerini çözmek için beraberce mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü Muğla’mız gülmeyi hak ediyor” dedi.

Bir cevap yazın