Marmaris tarımda da atağa geçti

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçe Belediyesi’nin katkılarıyla yeni kurulan Sınırlı Sorumlu Marmaris Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (MARKO) ilçede hem tarımsal üretimi teşvik edecek hem de Marmaris’e has ürünler dünyaya tanıtılacak. Hedef çam balından sonra yer fıstığı ile sığla yağını ön plana çıkarmak.

Ekonomisi büyük oranda turizme bağlı olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde tarımsal kalkınma için de önemli bir adım atıldı. Marmaris Belediyesi’nin destekleriyle Marmaris’in tarımsal gücünü arttırmak amacıyla Sınırlı Sorumlu Marmaris Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (MARKO) kuruldu. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Hedefimiz ilçede hem tarımsal üretimi teşvik edecek hem de Marmaris’e has ürünler dünyaya tanıtılacak. Çam balından sonra yer fıstığı ile sığla yağını ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

TARIM DA ÖN PLANDA OLACAK
Marmaris’in tarımsal özelliklerini ortaya çıkarmak için göreve geldikleri ilk günden beri çalışmalar yaptıklarını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Marmaris’i sadece deniz, kum ve güneş algısından çıkarmak istiyoruz. Bizim çam balı gibi, yer fıstığı gibi, sığla ağacı gibi çok özel ürünlerimiz var. Çam balı coğrafi işaret olarak tescillendi. Şimdi sıra diğerlerinde. Bu kooperatif kanalıyla hem bu ürünlerimizin daha çok üretilmesini sağlayacağız hem dünyaya tanıtacağız hem de çiftçilerimize yeni ekmek kapıları açacağız. Marmaris için hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

İLK GENEL KURUL YAPILDI
Marmaris’in 25 mahallesini kapsayacak şekilde tarımsal üretimi teşvik etmek ve desteklemek amacıyla kurulan MARKO ile ilgili ilk genel kurulunu Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayını da alan MARKO’nun genel kuruluna S.S. Marmaris Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Toplantıda yapılan oylama sonucunda yönetim kurulu üyeliğine Cengiz Akdeniz, Kerim Ekinci ve Ali Şahin seçildi.

Bir cevap yazın