Sahilin gelinlerini koparana 73 bin lira ceza

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla ve çevresinde Eylül ayı itibariyle açmaya başlayan kum zambakları, Ortaca’nın Sarıgerme sahilini adeta beyaz gelinliğe büründürdü. Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında olan ve Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altına alınan “Kum zambağı” bitkisini tek koparana 48 bin, ticari amaçla sökenlere ise tane başına 73 bin TL idari para cezası kesiliyor.

Muğla ve çevresinde Eylül ayı itibariyle açmaya başlayan kum zambakları, Ortaca’nın Sarıgerme Mahallesindeki Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) kumsalını adeta beyaz gelinliğe büründürdü. Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında olan ve Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altına alınan “Kum zambağı” bitkisini tek koparana 48 bin, ticari amaçla sökenlere ise tane başına 73 bin TL idari para cezası kesiliyor.
20 yıldan bu yana SARÇED ile adı özdeşleşen Kum Zambakları, sahilin hemen her kesiminde açmaya başladı. Sahili çok güzel bir parfüm gibi kokutan zambaklar için SARÇED yönetimi son derece hassas davranıyor. SARÇED’in kurucularından ve başkanı Eczacı Cengiz İlhan, “Onlar bizim sahilimizin gelinleri” dedi.

SAHİLİMİZİN GELİNLERİNİ YAŞATALIM
20 yıldan bu yana bu zambakların bölgenin her yerinde çıkabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi için büyük özen gösterdiklerini belirten İlhan, “Bu güzel kumsalımızın güzel kızları Eylül ayında gelin olurlar. Parfümlerini sürerler. Onları büyük bir itina ile koruyoruz. Bu sayede de sahilimin her tarafına keyifle yayıldılar. Artık halkımız da bu güzelliklere büyük özen gösteriyor. Herkes son derece duyarlı. Bazı komşu sahillerimiz için bunu söyleyemeyiz. Çünkü çevremizde bol olan kum zambakları oralarda adeta yolarcasına sökülüp götürülmeye çalışılıyor. Soğanları sökülüyor, çiçekleri koparılıyor, daha tohuma dönüşemeden yok ediliyor. Ülkemizde Karadeniz Sinop sahilinde ve Akdeniz kıyılarında gözüken bu bitki koruma listesinin ilk sıralarında yer alıyor” dedi.

KOPARMANIN CEZASI 48 VE 73 BİN LİRA
Bitkiye zarar verme ve yok etmenin cezalarının her geçen yıl ağırlaştırıldığını da sözlerine ekleyen dernek başkanı Cengiz İlhan şunları söyledi:
“Önceki yıllarda koparmanın cezası 28 bin liraydı. Bu senenin cezası plaka numaramızla eş değer tutularak tek koparan için 48 bin liraya çıkartıldı. Eğer bu koparma, soğanıyla çökülerek çok sayıda ticari amaçla gerçekleşirse cezası tane başına 73 bin lira. Lütfen koruyalım ve çoğalmasını sağlayalım. Çocuklarımızı eğitelim. Doğa, bizi yaşatan, var eden unsurların toplam alanıdır. İnsanlık sürekliliğini doğaya olan saygısı ile sağlar. Biz ona saygısız davranırsak onun bize olan sevgisini yok ederiz. Malum sonrasında felaket olur. Bunun en güzel örneği corona virüsünü göstermek yeterli olacaktır”

Bir cevap yazın