Muğla’da yeni Kıl Keçileri dağıtılacak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe ilçesinden sonra şimdi de Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde de 18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilere 2 dişi 1 erkek Kıl Keçisi dağıtacak. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi daha önce pilot bölge olarak Menteşe ilçesinde kadın çiftçilere dağıttığı 120 Kıl Keçisi’nin ardından şimdi de Kavaklıdere, Ortaca ve Dalaman ilçelerindede 18-45 yaş arasındaki kadın çiftçilere 2 dişi 1 erkek Kıl Keçisi dağıtma kararı aldı. 
Üç ilçede dağıtılacak olan Kıl Keçisi için şu şartlar aranıyor:
“18-45 yaş arasındaki kadın çiftçiler başvurabilecek. HBS (Hayvan Bilgi Sistemi, TÜRKVET) sistemine kayıtlı hayvancılık işletmesi ve işletme numarası olması (başvurusu olumlu olup, almaya hak kazananlar işletme açacak) gerekecek. Ailede büyük ve küçükbaş hayvana sahip birey olmayacak. SGK ya kayıtlı herhangi bir işte çalışmayacak. 20 dekardan fazla arazisi olmayacak. Her aileden 1 kişi faydalanabilecek. Destek verilecek kişiler kura ile belirlenecek. Hayvanlara bakabileceği hayvan ağılının olması ya da uygun olanakları taahhüt etmesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan taahhütnameyi okuyup imzalaması ve destek kapsamında alınan keçiler ve doğacak oğlaklar 3 yıl boyunca satılamaz, kestirilemez, devredilemez.”

MENTEŞE’DE 120 KIL KEÇİSİ DAĞITILMIŞTI
Muğla’da hayvancılığa ve tarıma büyük destek vererek kırsal kalkınmanın artmasını hedefleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe’de 40 kadın üreticiye 2 dişi 1 erkek olmak üzere toplamda 120 kıl keçisi dağıtmıştı. Kıl keçileri bugüne kadar 26 yavru dünyaya getirdi. Yavruların dünyaya gelmesiyle birlikte kıl keçisi üreticisinin yüzü güldü.

BELEDİYE EKİPLERİ SAĞLIK KONTROLÜ YAPIYOR
Belediyenin veteriner hekimleri dağıtılan kıl keçilerinin sağlık kontrolünü ultrasonla gerçekleştiriyor. Böylelikle keçilerin gebelikleri dahil diğer hastalıkları da belirlenebiliyor. Belediye Başkanı Gürün “ Muğla’da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır. Kadınlarımız üretecek, Muğla ve ülkemiz kalkınacak” dedi.

Bir cevap yazın