Kavaklıdere Cevizi de tescillendi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yetiştirilen cevizin de coğrafi işaret alarak tescillenmesinin ardından Muğla’daki tescilli ürün sayısı 13’e yükseldi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) 2016 yılında başlattığı markalaşma çalışmaları kapsamında Muğla’nın bir değeri daha tescillendi. Kavaklıdere Cevizi de 528 menşe numarası ile coğrafi işaretini alarak MUTSO’nun coğrafi işaretli ürün sayısı 5’e, Muğla’nın coğrafi işaretli ürün sayısı 13’e yükseldi.
Konuya ilişkin açıklama yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Söz konusu yöresel ürünler, hem adıyla hem de ünüyle tarihi bir derinliğe sahip, standardı ve kalitesi yüksek ürünlerdir. Bu ürünlerin taklitleri ile mücadele edilmediği sürece, sahip olduğu kalite ve eşsiz özelliklerden doğan katma değerden, ürünün gerçek üreticileri faydalanamaz hale gelmektedir. Bu durum, tüketicinin yanılmasına, üreticinin emeklerinin karşılığını almamasına neden oluyor. Bu olumsuzluklara karşı, önleyici bir uygulama olan coğrafi işaretler, tüm dünyanın üzerinde önemle durduğu, hızlı bir gelişme eğilimi gösteren küresel bir olgu oluşturmuştur” dedi.

COĞRAFİ İŞARETE SAHİP OLMAK BÜYÜK BİR SORUMLULUK GETİRİYOR
MUTSO Başkanı Ercan, oda olarak 2016 yılını markalaşma yılı ilan ettiklerini ve çalışmalarına bu doğrultuda yön verdiklerini hatırlatarak, “Muğla Saraylısı, Muğla Köftesi, Muğla Göce Tarhanası ve Muğla Beyaz Mermerinin ardından Kavaklıdere Cevizi de coğrafi işaretini aldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kültürel zenginliklerimizin korunması için çalışmalarımızın devam etmektedir. Ancak görevimiz markalaşma çalışmalarıyla bitmiyor. Üreticilere ve satışa sunulabilmesi için firmalara ihtiyacımız var. Tescillenen bu ürünleri satışa sunacak firmalara ve mekanlara ihtiyacımız var. Biz bu konuda da öncülük etmesi amacıyla Yatağan Zeytinpark projesini hayata geçirdik. Ancak daha çok girişime ihtiyacımız var. Üreticilerimize ve girişimcilerimize bu kapsamda elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. İlimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

MUĞLA’NIN TESCİLLİ ÜRÜNLERİ
Bodrum Mandarini, Marmaris Çam Balı, Milas El Halısı, Milas Tepsi Böreği, Milas Yağlı Zeytini, Milas Zeytinyağı, Muğla Beyaz Mermeri, Muğla Çam Balı, Muğla Göce Tarhanası, Muğla Köftesi, Muğla Saraylısı, Seydiler Kilimi ve Kavaklıdere Cevizi.

Bir cevap yazın