Tuna Masters Alaçatı’da Altın Kemer Shamu’nun oldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın
Fulya Omaç / Alaçatı

Türkiye’de ünlü iş insanlarının ve usta balıkçıların buluşma etkinliklerinden biri olan “Tuna Masters Alaçatı” açık deniz balık avı turnuvası bu yıl 10-13 Eylül tarihleri arasında Pandeminin gölgesinde gerçekleşti.

52 teknenin en büyük balığı yakalamak için mücadele verdiği turnuvaya, bu yıl ilk kez katılan Suudi Arabistanlı Haidia teknesi ekibi yakaladıkları 109 kilo 100 gram ağırlığındaki mavikanat orkinos ile “En Büyük Balık” ödülünün sahibi oldu. Hunter 38 teknesi ekibi ise yakaladıkları iki adet bluefin ile “En Fazla Balık” ödülünü kazandı. “Altın Kemer” de Fes Fish ekibinden turnuvanın müdavim yarışmacısı Shamu ekibine geçti.

COVİD 19 önlemleri turnuvaya damga vurdu

Açık deniz sportif balık avının Türkiye’deki duayenlerinden olan dünyanın birçok yerinde uluslararası turnuvalara katılmış Murat İyriboz ve Uluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu IGFA (International Game Fish Association) Türkiye Temsilcisi Elvio Pennetti tarafından organize edilen Tuna Masters Alaçatı, bu yıl 14. kez düzenlendi. Covid-19 nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen, yarışların ilk gümü İzmir Valiliği tarafından yayınlanan Covid-19 önlemleri çerçevesinde, halihazırda tüm izleyici ve ziyaretçilere kapalı olan alanda, saha etkinlikleri de iptal edildi. Etkinlik ve sahne anlamında bir bölüm yer almasına izin verilmeyince yarışmacılar denizde yarıştıktan sonra balıklarıyla fotoğraf çekilip, teknelerine geçtiler. Dereceye giren ekiplere ödülleri, Kovid-19 tedbirleri kapsamında teknelerinde takdim edildi.

Altın Kemer Shamu ekibinin

Geçen sene başlayan uygulama ile Tuna Masters Teos ve Tuna Masters Alaçatı yarışlarının toplam değerlendirmesi sonucunda genel klasman galibi olan ekibe Tuna Masters of the Year Altın Kemeri verilmeye başlanmış, bu ödülün ilk sahibi de Fes Fish ekibi olmuştu. Bu yıl ise Tuna Masters Teos 2020 yarışlarından 683 puan toplayan Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Halit Aslandağ’dan oluşan turnuvanın mğdavimlerinden SHAMU teknesi ekibi, Tuna Masters Alaçatı’dan da topladığı 1096 puan ile 1679 puana ulaşarak “Tuna Masters of the Year” 2020 Altın Kemeri’nin yeni sahibi oldu. Ekip Altın Kemeri bir yıl boyunca taşıyacak.

En büyük balık şampiyonu Hadia Ekibi

Port Alçatı Marina’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve kısa zamanda Avrupa’nın en büyük balıkçılık yarışmalarından biri olan turnuvanın son gün yarışlarında tutulan balıkların tartılmasının ardından ödül törenine geçildi. Hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucunda bu yıl ilk kez turnuvaya katılan Suudi Arabistanlı Osama Alhaddad ve Georgios Baimakos’tan oluşan “HADİA” teknesi ekibi, yakaladıkları 109 kilo 100 gram ağırlığındaki bluefin (mavikanat) orkinos ile, “En Büyük Balık” ödülünün sahibi oldu. .

En fazla balık: Hunter 38 ekibi

Toplamda 158 kilo 500 gram gelen 74 ve 84,50 kiloluk 2 adet mavikanat orkinos yakalayan Ozan Kerem Devellioğlu, Sait Azmi Devellioğlu ve Ahmethan Otur’dan oluşan Hunter 38 teknesi ekibi 951 puan ile ‘En Fazla Balık’ kategorisi birincisi oldu.

Bir cevap yazın