DMD hastalığı için umuda balon uçurdular

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Duchene Musculer Distrofi (DMD kas erimesi) hastalığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte gökyüzüne kırmızı balonlar bırakıldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve belediye personeli de çekilen kısa filmde rol aldı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla’nın Marmaris ilçesinde de Duchene Musculer Distrofi (DMD)diğer adıyla kas erimesi hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlik düzenlendi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, hastalığa dikkat çekmek amacıyla kısa filmde yer aldı. Filmde gökyüzüne kırmızı balonlar bırakıldı.
Belediye personeli Şeref Uyar’ın DMD Hastası oğlu Ayaz Can Uyar’ın da katıldığı etkinliğe, plajda güneşlenen vatandaşlar da destek verdi. “Düşenin dostu olmaz” sloganıyla ellerindeki balonları gökyüzüne bırakan katılımcılar DMD hastalığına dikkat çekti.
Hazırlanan videoda Belediye Başkanı Mehmet Oktay, belediye çalışanları, Marmaris Belediyespor sporcuları rol aldı.
5 bin çocuğun bu hastalıkla mücadele ettiğine dikkat çeken Şeref Uyar, devlet yetkililerine seslendi. DMD hastalığının yurtdışındaki tedavi masrafları ise bir hayli fazla olduğunu belirten Uyar, Türkiye’de hastalığın tedavisi için bilim insanlarının desteklenmesini ve bu alanda yatırımlar yapılmasını talep etti.

Bir cevap yazın