Pandemi Muğla Çamur Banyolarını da etkiledi

Genel, Haber
Haberi paylaşın
Eskiden çamura girebilmek için yer bulmak gerekiyordu.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırları içindeki dünya ve Türkiye yıldızlarının da uğrak yeri olan çamur banyoları corona virüsü salgını nedeniyle eski günlerini arıyor. En güzel eğlence olan çamura belenerek güneş altında 10 dakika beklerken “Çamur heykelleri” andıran görüntüler çamur banyolarının en ilginç sahnelerini oluşturuyordu. 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırları içinde olmasına rağmen Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ne daha yakın olması nedeniyle herkesin Dalyan Çamur Banyoları olarak bildiği eski adıyla Ali Rıza Çavuş banyoları eski günlerini arıyor. Dünya ünlülerinin görmeden gitmediği çamur banyolarına corona virüsü salgını nedeniyle ziyaretçi sayısı yarıdan fazla azaldı. Çamura belendikten sonra güneş altında 10 dakikalık bekleyişlerde ortaya çıkan çamur heykeller manzaraları da yok denecek hale geldi. Temmuz ayı sonunda kapılarını açan işletme çalışanlarında da azalma oldu.
1990’lı yıllarda Dustin Hoffman ve Sting’in de girdikleri çamur banyolarını sanat dünyasından, dünya futbol devlerine, devlet adamları, krallar ve kraliçelere kadar ziyaret etmeyen kalmamıştı.

MÜŞTERİ VE ÇALIŞAN SAYISI AZALDI
Sadece Marmaris’ten her gün biri 450, diğeri 420 kişi taşıyan ve İçmeler lle Turunç’tan da kalkan teknelerle Dalyan’a ortalama bin turist gelirken, buna Bodrum, Ula, Ortaca, Dalaman ve Fethiye’den karayoluyla gelenler de eklendiğinde turist sayısı çok daha yukarılara tırmanıyordu. Fakat virüs salgınından sonra bu rakam yarıdan fazla düştü.
Zaten Temmuz ayı sonunda tesislerin hizmete açıldığını belirten yetkililer, her türlü hijyen kurallarına uyulduğunu, tesislerin corona virüsü salgınına karşı yeniden düzenlendiğini, ziyaretçi sayısının azalmasıyla çalışan eleman sayısında da zorunlu olarak azalmaya gittiklerini, durumun hiç de iç açıcı olmadığını söyledi.

İYİ GELMEDİĞİ HASTALIK YOK
Çeşitli üniversitelerden yaptırılan numune kontrollerinde klorür, sodyum, hidrojen sülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının, romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği biliniyor.

KAYA MEZARLARINI SEYREDEREK ÇAMUR KEYFİ
Marmaris’ten her yıl binlerce turisti Dalyan’a getiren 450 kişilik teknenin yöneticisi Şükrü Turhan, “Pandemi öncesinde turistler çamur banyolarına gitmeyi sabırsızlıkla beklerdi. Zaten İztuzu Plajı’ndan çamura gidene kadar Dalyan kanallarından geçerken eşsiz kaya mezarlarını da izleyerek son durak çamur banyolarında günün en güzel zamanlarını yaşıyorlardı. Şimdi insanlar daha oraya giderken virüs konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Tesislere gidip orayı gözleriyle gördükten sonra rahatlıkla çamur ve peşinden kaplıca sularına giriyorlar” dedi.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM GİRMEDEN GİTMEDİ
Çamur banyolarını şimdiye kadar İngiltere Kraliçesi’nin kız kardeşi Prenses Margreth, Prenses Anne, medya imparatoru olarak bilinen Robert Maxwell, Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın yeğeni ve damadı olan Genelkurmay Başkanı Prens Halit Bin Abdullah, Fransa eski Cumhurbaşkanı Truoudu, Ürdün Prensi Hasan’ın eşi Sarvath ile kızları ve damadı, İspanya Prensi Felipe De Carlos ile eşi Prenses Alexia, UEFA eski Başkanı Lennart Johanson, futbol sahalarının yıldızları Fransız Zidane ve Dugari, Meksikalı tekila kralı Antonio Simon Perez, ünlü oyuncu Dustin Hoffman, Jack Nicholson, ünlü şarkıcı Sting, David Bowie, Kerim Ağa Han, Uma Thurman, Tom Hanks ve Steven Spielberg, ile çok sayıda yerli ve yabancı ünlü ziyaret etti.

Bir cevap yazın