Gündüz öğrenci gece fotoğrafçı: Çocukluğumdan beri uzaya ilgim çok fazla

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca ilçesi Gökbel Mahallesi’nde oturan 15 yaşındaki Ilgaz Lütfi Cengiz, gündüz online eğitimin yanı sıra geceleri de teleskopuyla gökyüzü fotoğrafçılığı (astro fotoğrafçılık) yapıyor. Cengiz’in çektiği galaksi ve nebula fotoğrafları herkes tarafından çok beğenilirken genç sanatçı gelecekte bir sergi açmaya hazırlandığını da söyledi.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Gökbel Mahallesi’nde oturan 15 yaşındaki Ilgaz Lütfi Cengiz, gündüz online eğitimin yanı sıra geceleri de teleskopuyla gökyüzü fotoğrafçılığı yapıyor. Cengiz’in çektiği galaksi ve bulutsu (galaksilerin temel bileşenlerinden, nebula) fotoğrafları herkes tarafından çok beğenilirken genç sanatçı gelecekte bir sergi açmaya hazırlanıyor.
Ilgaz Lütfi Cengiz,  geçtiğimiz yıl girdiği LGS’de Türkiye birincisi olunca ailesi kendisine fotoğraf çekebilen yeni teknoloji bir teleskop hediye etti. İstanbul Başakşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde bir yıl yatılı olarak hazırlık okuduğu zamanlar ancak tatillerde eve geldiğinde teleskopunu kullanabilen Cengiz, corona virüsü salgını nedeniyle okullar tatil olunca teleskopuyla geceleri yıldızların fotoğraflarını çekmeye başladı.

GALAKSİ VE NEBULALARIN FOTOĞRAFLARINI ÇEKİYORUM
Corona virüsü önlemleri kapsamında eğitim öğretime ara verilince gündüz online eğitimin yanı sıra geceleri astro fotoğrafçılık merakı artan Cengiz, teleskopunu daha da geliştirmek ve görüntü kalitesini artırmak için parçalar eklediğini belirterek şunları söyledi:
“Çocukluğumdan bu yana uzaya ilgim çok fazlaydı. Babam önce gökyüzünü inceleyebileceğim büyük bir teleskop aldı. Bununla sadece gözlem yapabiliyor, fotoğraf çekemiyordum. Geçen yıl LGS sınavında Türkiye birincisi olunca babam ödül olarak en gelişmişlerinden büyük bir uzay teleskop aldı. Bununla galaksi ve nebulaları çekmeye başladım. Bu teleskop, incelemek istediğim cismin katalog numarasını yazdığımda hareket ederek kendi kendine onu buluyor. Takip sistemi sayesinde dünyanın dönüş hızına göre hassas bir şekilde teleskopta dönüyor.”

EVİMİZ YÜKSEK BİR TEPEDE OLDUĞUNDAN ŞANSLIYIM
Dalyan’ın Gökbel Mahallesi’nde oturdukları evin bahçesi şehrin ışıklarından çok uzak olduğundan galaksiyi incelemek için ideal ortam oluştuğunu, görüntüleri net görebilmek için zifiri karanlık bir ortam olması gerektiğini söyleyen Cengiz “Aslında bu tür fotoğrafları çekmek için çöle gidenler var. Ben o bakımdan şanslıyım. Evimiz dağın en yüksek noktasında olduğundan yeteri kadar karanlık ortam var. Teleskopa fotoğraf çekmek için eklenecek orijinal parçaları çok pahalı. Eski küçük teleskoplarımın parçalarını bu teleskopa ekleyerek görüntü kalitesini daha da artırdım. Çok iyi fotoğraflar çekiyorum Okulda daha gelişmiş bir teleskop var. Pandemi süreci bittiğinde çalışmalarıma orada devam edip kendimi geliştireceğim. Astronomiyi bir meslek olarak düşünmüyorum ama bu hobimi kesinlikle daha da geliştirmek ve çektiğim fotoğraflarla bir sergi açmak istiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın