Marmaris’te jeotermal ruhsatına tepki

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesinde jeotermal enerji kaynak arama faaliyeti için ÇED süreci başlatıldığını açıklaması büyük tepkilere neden oldu. Marmaris Kent Konseyi açık havada yaptığı basın açıklamasında tepkilerini dile getirdi. Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, “Evet can derdindeyiz ve mal derdinde olanlara tahammülümüz yok!” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 10 Ağustos’ta internet sitesinde Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesinde jeotermal enerji kaynak arama faaliyeti için ÇED süreci başlatıldığını açıklaması büyük tepkilere neden oldu. Marmaris Kent Konseyi açık havada yaptığı basın açıklamasında tepkilerini dile getirdi. Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, “Evet can derdindeyiz ve mal derdinde olanlara tahammülümüz yok!” dedi.
Marmaris Kent Konseyi açıklamasında Hisarönü’nde bir firmaya jeotermal enerji ruhsatı verilmesine sert çıkarak, ‘Pandemi günlerinde biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde’ denildi.
Açıklamayı Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Pınar Ünlü okudu.  Açıklamada şu sözlere yer verildi.
“Dünya ağır bir sınavdan geçiyor. İnsanlık çevreye verdiği zararlarla karşı karşıya. Pandemi sürecinde sevdiklerimizi, kendi hayatımızı, işimizi, aşımızı kaybetme kaygısı ortak duygumuz. Can derdindeyiz. 10 Ağustos’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan duyuru sonucunda MAF Jeotermal Enerji Mad. San. Tîc. AŞ’nin mal derdine düştüğünü üzüntüyle öğrendik. Bahsi geçen firmanın Hisarönü’nde 2020A007 ruhsat numaralı ve 3394811 erişim numaralı sahada sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak arama başvurusu yaptığını ve Muğla Valiliği’nin de ÇED sürecini başlattığını tespit enik. Marmaris Kent Konseyi olarak bu projenin dosyalan üzerinde çalıştıktan sonra kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduk” dedi.

ORMAN ALANINDA ARAMA YAPILIYOR
Jeotermal sondaj yapılmak istenen alanın onaylı çevre düzeni planlarında özel Çevre Koruma Bölgesi ve aynı zamanda Orman Kanunu uyarınca orman alanı sayılan yerler statüsünde olduğu da hatırlatılarak açıklamaya şöyle devam edildi:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre Koruma Bölgesini şöyle tanımlıyor: Ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik önemi olan, çevre kirlenmeleri ve bozulmalarına duyarlı toprak ve su alanlarım, biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynaklara ve bunlarla ilgili kültürel kaynakların gelecek kuşaklara ulaşmasını emniyet altına almak üzere gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi ve bu alanlarda uygulanacak koruma ve kullanma esasları ile plan ve projelerin tek elden hazırlanması amacıyla, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen bölgelerdir. Orman Alanı ise kozalak bile almanın yasak olduğu koruma bölgeleridir. Arama ruhsatıyla 127,71 hektarlık alanın, 20 bin m2 lik kısmında 2 adet bin 480 metre derinlikte sondaj kuyusu açılarak projeye başlanacaktır. Proje dosyasına göre: Proje alanında ve çevresinde ulusal ya da uluslararası yasalarla ekolojik peyzaj, kültürel ya da diğer değerleri için özel koruma altına alınmış ve projeden etkilenebilecek alanlar bulunmamaktadır. Oysa ruhsat alanı içinde kalan bölge nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları ve endemik bitkilerin yaşam alanıdır. MAF Jeotermal Enerji Mad. San. Tic. A.Ş, proje dosyasında 2011 UCN Red List Kategorilerimde yer alan nesli tehlikede hayvan ve bitki türlerinin sondaj bölgesinde yaşadığım ifade etmesine rağmen, 1996 yılına ait kaynaklar referans olarak gösterip, bahsi geçen türlerin yok olma tehlikesi olmadığını iddia ederek bilgi karmaşasına yol açmakta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da yanıltmaya çalışmaktadır.”

BİLİMSEL VERİ YOK
Proje dosyasında bu alanın seçilmesi için bilimsel verinin olmadığı da açıklanarak, “Bu projenin Hisarönü Körfezi’nde hayata geçmesi, bölgenin yıllardır Özel Çevre Koruma Bölgesi olması nedeniyle kazandığı doğal yapının korunması durumunu ortadan kaldırıp, körfezin hayan neslini kaybetmesine mal olacaktır.
Süreci Aydın ilinin değişen ikliminden, yok olan incirinden, kirlenen derelerinden biliyoruz.
Marmaris Kent Konseyi olarak bölgemizin mavisini, yeşilini, börtü böceğini seviyoruz. Sahip olduğumuz kıymetli mirası koruyup, cömertçe ve yıllar boyunca tüm insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Proje için ÇED süreci 10 Ağustos’ da başlamıştır.
Marmaris Kent Konseyi olarak bölgemizde jeotermal sondaj yapılmasına, sondajı takiben jeotermal santral veya termal tesis açılmasına karşıyız. Başlatılan ÇED sürecinin bölgenin güncel ekolojik değerlerini göz önüne alan ciddi bir araştırma ve incelemeyi temel almaşım talep ediyoruz. Turizmi ve doğal yapıyı bozacak oluşumlar için kamuoyu oluşturmaya, bilgilendirmeye ve takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çevreye verilen zararın bedelini pandemiyle tecrübe etmekteyiz. Evet, can derdindeyiz ve mal derdinde olanlara tahammülümüz yok!” şeklinde sürdürdü. 

Bir cevap yazın