Dünya ünlüsü İztuzu Plajı cepheli 19 kaçak villa yıkıldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesinde, dünyaca ünlü İztuzu Plajına cepheli olarak imar barışından yararlanmak amacıyla yapılan kaçak villaların 19 tanesi daha yıkıldı. Yıkılan villa sayısı 21’e yükselirken aylar öncesinde yıkım kararı çıkan villalardan 12 tanesinin daha yıkılacağı öğrenildi.

Yıkıldıktan sonra
Yıkımdan önce

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesinde dünyaca ünlü İztuzu Plajına cepheli olarak imar barışından yararlanmak amacıyla yapılan kaçak villaların yılan hikayesine dönen yıkımına yeniden başlandı ve 19 villa birden yıkıldı. Yıkılan villa sayısı 21’e ulaşırken, yıkımın devam edeceği ve geride kalan kaçak 12 villanın daha yıkılacağı öğrenildi. Yıkım anında güvenlik güçleri çevrede önlem alırken herhangi bir olay yaşanmadı.
Hatırlanacağı gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kamuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi müracaatlar sonucu Muğla genelinde 200 bin 973 kişi imar barışı için beyanname vermişti. Bundan devletin kasasına 1 milyar 255 milyon 885 bin 688 lira girerken, Yapı Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonuna yasal olmadığı gerekçesiyle çeşitli ilçelerden bin 538 şikayet oldu. İncelemede şikayet edilenlerden 984 tanesine yıkım kararı çıkmıştı.

İMAR AFFINDA GÖKBEL’E VİLLA YAĞDI
2014 yılında 170 hanesi bulunan mahalledeki rakam kısa sürede 210’a çıktı. Peşinden İmar Affını göz önünde bulundurarak apar topar inşaata başlayan ve kaçak olan 22 hane geçen yılın sonlarına doğru tespit edilmişti. Tutanaklar tutularak Ortaca Belediyesi tarafından mühürlenen yapılara cezalar da kesildi. Mühür ve yasak dinlenmeyip inşaatlar son sürat yapıma devam ederken Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bölgedeki kaçak yapı sayısının 33’e çıktığını belirledi.

MUĞLA MİLLETVEKİLİ ARAYA GİRDİ
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın da konuya müdahil olarak Gökbel’deki kaçak villaların durumuyla ilgilenerek yasal işlemlerin bir an önce yapılması için yetkili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Ne zaman yıkıma gidilse villa sahip ya da vekilleri yürütmeyi durdurma kararı alarak yıkım sürekli ertelendi. Son olarak M. West’a ait olduğu belirtilen 2 villanın yıkımı gerçekleştirilmiş yine yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı.
Geçtiğimiz hafta son alınan yürütmeyi durdurma kararları süresinin dolması ve yıkım kararlarının geçerliliğini koruması üzerine acil olarak yıkıma geçildi. Görevlendirilen özel bir şirket aracılığıyla yıkım başlatıldı. Bir yandan yıkım gerçekleşirken diğer yandan da molozların kaldırılması da gerçekleştirildi.

YIKIMLAR SÜRECEK
Edinilen bilgiye göre bölgedeki diğer yıkım kararı olan villaların kısa sürede yıkımlarının gerçekleştirileceği ve bölgenin kaçak yapılardan tam anlamıyla temizleneceği de edinilen bilgiler arasında.

One thought on “Dünya ünlüsü İztuzu Plajı cepheli 19 kaçak villa yıkıldı

Bir cevap yazın